בכיר בבית הלבן: "ארה"ב תטיל עיצומים חדשים על איראן בקרוב"

הבית הלבן: ארה"ב תטיל עיצומים חדשים על איראן
הגורם האמריקני הבכיר אמר: "כל מי שיפר את העיצומים האמריקנים על איראן יימצא וימוצה איתו הדין". על פרישת איראן מחלק מהסכמי הגרעין הוסיף: "לא פחות מסחיטה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

גורם רשמי בבית הלבן הודיע היום (רביעי) כי וושינגטון תטיל בקרוב מאוד עיצומים נוספים על איראן. אותו גורם אומר שהחלטת איראן לפרוש מחלקים בהסכם הגרעין שהושג "אינה פחות מסחיטה גרעינית של אירופה". הגורם הבכיר הוסיף כי "כל מי שיפר את העיצומים האמריקנים על איראן ייימצא וימוצה איתו הדין".

השליח האמריקני המיוחד לנושא איראן, בריאן הוק, אמר שהכרזת איראן על צמצום חלק ממחויבויותיה בהסכם הגרעין נוגד את הנורמות הבינלאומיות, והוסיף שארצות הברית תמשיך להפעיל לחץ מקסימלי נגד איראן עד שזו תשנה את התנהגותה. בתדרוך לעיתונאים אמר הוק שכל מתקפה איראנית על ארצו או בנות בריתה תיתקל בכוח, אולם ציין שארצות הברית אינה מעוניינת במלחמה עם איראן.

בד בבד קיימו שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, ומקבילו האמריקני, מייק פומפאו, מסיבת עיתונאים משותפת. האנט הציג גישה שונה מזו של פומפאו ואמר: "אין זה סוד שלבריטניה וארצות הברית יש גישות שונות בנוגע להסכם הגרעין עם איראן, אולם אני מפציר באיראן לעמוד בתנאיו. איראן ניצבת בפני רגע מכריע. כלכלתה נמצאת על סף קריסה. אני סבור שהעם האיראני לא יסכים להוציא כסף על תוכנית הגרעין".

פומפאו הוסיף בתגובה: "אני והאנט חולקים את אותו האיום שמהווה איראן, גם אם יש למדינות גישות שונות לטפל בו - ארצות הברית ובריטניה נמצאות באותו המתרס לגבי התנהגויותיה של איראן, בין השאר בכל הנוגע לחיזבאללה, הסיוע שהוא מקבל מאיראן והאיום שהוא מסב לישראל".

יועצת במועצה האמריקנית לביטחון לאומי, ויקטוריה קואטס, אמרה היום כי הצעתו של הנשיא טראמפ לפגוש גורמים במשטר האיראני כנה, אולם משא ומתן בין הצדדים חייב להיעשות בתנאים האמריקנים וכאשר איראן תזנח את הטרור. עוד הוסיפה קואטס שהנשיא טראמפ משאיר את כל האופציות על השולחן בנוגע לאיראן.

אתמול הודיע משרד החוץ של איראן לחמש החברות החתומות על הסכם הגרעין על החלטה לסגת ממחויבותה של טהרן למגבלות על כמות ההחזקה של אורניום מועשר ומים כבדים. בנאום שנשא אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי טהרן תפסיק לייצא אורניום מועשר ומים כבדים למשך 60 ימים, אלא אם יושגו הבנות עם המערב. אם לא, תיסוג איראן ממחויבותה על הגבלת רמת העשרת אורניום ותחדש את פיתוחו של כור המים הכבדים באראק.

רוחאני הוסיף כי "אנו מראים היום את הצד השני של המטבע. ההסכם אומר שאם הצדדים האחרים עוברים על התחייבויות שלהם מותר לנו להוריד את רמת המחויבות שלנו" אך עם זאת אמר כי איראן מעוניינת להציל את הסכם הגרעין.

הפופולריים