שוודיה: אשתו של מזכיר הקהילה היהודית בהלסינגבורג נדקרה

אשתו של מזכיר קהילה יהודית בשוודיה נדקרה
מצבה יציב וההערכה שיצאה מכלל סכנת חיים. הדוקר נמלט מן המקום. המניע לדקירה טרם התברר. עד ראייה: האישה צעקה לעזרה באנגלית. חבר המשפחה: "חושש שמדובר באירוע על רקע אנטישמי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משטרת שוודיה
צילום: צילום: אי-פי

אשתו של מזכיר הקהילה היהודית בעיירה הלסינברג שבשוודיה נדקרה הבוקר (שלישי). האישה, בשנות ה-60 לחייה, פונתה לבית החולים בסכנת חיים, אולם בהמשך נמסר כי מצבה התייצב. לפי שעה לא נמסר מידע על אודות האדם שדקר אותה, אולם החשד הוא שמדובר בגבר וההערכה היא שנמלט מן המקום ברגל. גם המניע לדקירה טרם התברר.

עד ראייה שהיה במקום טען כי האישה צעקה לעזרה באנגלית. הלסינגבורג ממוקמת בסביבת העיר מאלמו ויש בה קהילה יהודית קטנה בת 20 חברים. בשיחה לכתבת כאן באירופה, אנטוניה ימין, אמר אמנון צ׳וברה, חבר קרוב של הנדקרת ובעלה: ״היא במצב מאוד קריטי ולא יודעים אם היא תשרוד את התקיפה. היא אישה מאוד נחמדה. למה זה קרה? את זה אף אחד עדיין לא יודע. אבל אף אחד לא פתאום קופץ על אישה ודוקר כמה פעמים סתם".

צ'וברה הסביר כי האווירה בהלסינגבורג קשה מעט מבחינת אנטישמיות וכי יש במקום פעילות איסלאמית. "אני לא יכול לומר בוודאות שמדובר באנטישמיות אבל כן יש כאן חשש כזה. בשעה זו מחפשים אחר התוקף״.

סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל אמר בתגובה: "בזמן שתיירים רבים תושבי אירופה הגיעו לישראל השבוע כדי להשתתף באירועי האירוויזיון, ישנם אנשים שממשיכים להפיץ שנאה ואנטישמיות ברחבי אירופה. שוב אנו שומעים על מקרה קשה ומזעזע, הפעם בשוודיה, כלפי עובדת בקהילה היהודית בהלסינגבורג שהייתה בדרכה לעבודה. מדובר במקרה חמור ביותר ועל הרשויות בשוודיה לדאוג לביטחון הקהילה היהודית במקום, ולמנוע הישנות של מקרים כגון אלה. אני מברך את משטרת שוודיה שבחרה נכון להציב שוטרים לשמור על משרדי הקהילה עד שיירגע המצב. כולי תקווה ששמירה כזו לא תהיה נצרכת עוד בעתיד. יהודים צריכים לחיות בשלווה ובביטחון בדיוק כמו תושבים אחרים במדינתם. די לטרור האנטישמי".

ליאורה לויאן, שליחת מכון שטראוס עמיאל מבית אור תורה סטון, בגטבורג, שוודיה, אמרה: "ברור שאירועי אנטישמיות אלימים הם מאוד מטלטלים. כשהאנטישמיות מרימה ראש במקום אחד, גם אנטישמים במקום אחר מרגישים יותר בנוח. לא נדיר לחלוף על פני קבוצת מהגרים ולחטוף קללות על ישראל. אין ספק שככל שאירועים כאלה מתרחשים יותר, אנשים רבים יבחרו להנמיך פרופיל מבחינת הצגת סממנים יהודים".

הפופולריים