גם במקרה של אונס: מושלת אלבמה אישרה את החוק האוסר הפלות

מושלת אלבמה אישרה את החוק המחמיר נגד הפלות
המושלת הודתה כי יהיה קשה לאכוף את החוק בתקופה הקרובה, בשל פסיקת בית המשפט העליון הקובעת כי חוקים נגד הפלות נוגדים את החוקה. אלבמה מצטרפת למדינות שמרניות נוספות בארה"ב, אשר קוראות תיגר על פסיקת בית המשפט בנושא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בארצות הברית נגד הפלות
צילום: צילום: אי-פי

מושלת אלבמה שבדרום ארצות הברית אישרה הלילה (חמישי) את החוק החדש האוסר לבצע הפלות במדינה כמעט בכל מצב. החוק החדש אוסר לבצע הפלה גם אם מדובר בהיריון כתוצאה מאונס או מגילוי עריות.

בהודעה שפרסמה המושלת הרפובליקנית, קיי אייוי, נאמר כי "לחוק יש תומכים רבים. הוא עדות לאמונה העמוקה של תושבי אלבמה שכל חיים הם מתנה קדושה מאלוהים".

החוק שאישר שלשום הסנאט של אלבמה הופך כמעט כל הפלה לעבירה פלילית, שהעונש עליה הוא בין עשר ל-99 שנות מאסר, אלא אם נשקפת סכנה של ממש לבריאות האישה. העונש יוטל על הרופא המבצע את ההפלה ולא על האישה ההרה.

מושלת אלבמה הודתה כי ייתכן שלא יהיה אפשר לאכוף את החוק החדש בעתיד הקרוב. זאת בשל פסיקת בית המשפט העליון של ארצות הברית, הקובעת שכל חוק האוסר הפלה מלאכותית סותר את החוקה בשל הפגיעה בזכות לפרטיות.

תומכי החוקים נגד הפלות באלבמה ובמדינות אחרות מקווים שבית המשפט העליון, שיש בו כעת רוב לשופטים השמרנים, ישנה את פסק הדין ההיסטורי שהתקבל ב-1973. "כאזרחים עלינו לכבד את סמכותו של בית המשפט העליון, גם כאשר איננו מסכימים עם החלטות השופטים", אמרה אייוי. לצד זאת, ציינה המושלת כי "מקדמי החוק מאמינים כי הגיע העת שבית המשפט יבחן מחדש את הנושא החשוב הזה".

אישור החוק באלבמה הוא צעד נוסף במגמה אשר מתרחבת בשנה האחרונה בארצות הברית. יותר ויותר מדינות שמרניות מחוקקות חוקים שקוראים תיגר, במידה כזו או אחרת, על פסיקת בית המשפט העליון. 

במארס 2018 אישר מושל מיסיסיפי פיל בריאנט חוק האוסר לבצע הפלות אחרי השבוע ה-15 להיריון. חוק דומה אושר רק בחודש שעבר במדינת אוהיו, ובאינדיאנה אושר חוק האוסר לבצע הפלות כבר בשלב שבו ניתן לזהות דפיקות לב של העובר.

הפופולריים