גרמניה אישרה הצעת חוק שמגדירה את ה-BDS - תנועה אנטישמית

אושרה הצעת חוק בגרמניה: BDS - תנועה אנטישמית
גרמניה היא המדינה האירופאית הראשונה שעושה צעד כזה. בהצעת החוק נכתב כי "הממשלה קוראת שלא לממן או לתמוך בגופים השוללים את זכותה של ישראל להתקיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בי.די.אס, BDS, תנועת החרם על ישראל
צילום: צילום: אי-פי

הפרלמנט בגרמניה אישר היום (שישי) הצעת חוק המגנה את תנועת החרם על ישראל, ה-BDS, ומגדירה אותה כאנטישמית. גרמניה היא המדינה האירופאית הראשונה שעושה צעד כזה. בהצעת החוק נכתב כי "הממשלה קוראת שלא לממן או לתמוך בגופים השוללים את זכותה של ישראל להתקיים".

הצעת החוק התקבלה ברוב קולות בתמיכה חוצת מפלגות של מפלגת השלטון של הקנצלרית אנגלה מרקל, של ה-CDU, של ה-SPD, של הירוקים ושל ה-FDP. במהלך הדיונים בפרלמנט אוזכר לא פעם האירוויזיון בתל אביב - אירוע שאותו מבקשת תנועת החרם פעם אחר פעם להחרים. עוד הזכירו בפרלמנט כי התנועה שילבה בלוגו האירוויזיון צלבי קרס - סמל אנטישמי מובהק.

אקסל מולר, ממפלגת ה-CDU אמר בפרלמנט הגרמני: ״ממשלת גרמניה מחויבת לישראל ולקיומה. לצערנו תנועת ה-BDS מושפעת מתקופת הנאציזם. כולנו זוכרים את הכיתוב מהתקופה ההיא - ״גרמנים אל תקנו אצל יהודים״. זה מזכיר מאוד מה שקורה היום ב-BDS. אנחנו עומדים לצד ישראל״.

ג׳רמי יששכרוף, שגריר ישראל בגרמניה, התייחס להחלטה ההיסטורית ואמר לכאן חדשות: "אנחנו מברכים על ההחלטה שאומצה היום בפרלמנט הגרמני, אשר נוקטת עמדה ברורה ועקרונית נגד ה-BDS. ההחלטה זכתה לתמיכה נרחבת מכל הקשת הפוליטית וקובעת הגבלות על פעילויות BDS, בהן היא רואה צורה של אנטישמיות. 

"מדובר בהחלטה חשובה בפניי עצמה ובמיוחד שאומצה בפרלמנט מרכזי באירופה ובקרב שחקן מוביל באיחוד האירופי. ההחלטה משקפת את ההבנה כי ה-BDS  לא עושה כל ניסיון לבנות גשרים, לקיים דיאלוג ולעודד דו קיום למען יציבות ושלום בין ישראל וכל שכנותיה". גם משרד החוץ הישראלי בירך על ההחלטה של הפרלמנט הגרמני לגנות את תנועת ה-BDS ולהגדיר אותה כאנטישמית.

הפופולריים