דיווח: סעודיה הסכימה לארה"ב לפרוס כוחות במפרץ הפרסי

"סעודיה תאפשר לארה"ב לפרוס כוחות במפרץ הפרסי"
מקורות אמרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי מספר מדינות נענו לבקשה של וושינגטון להציב מחדש את כוחותיה במפרץ ועל אדמתן. לדבריהם, המהלך נועד להרתיע את איראן מכל ניסון להסלים, ולא על מנת להביא למלחמה עם איראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

סעודיה ומספר מדינות נוספות במפרץ הפרסי הסכימו לבקשה של ארצות הברית לפרוס מחדש את כוחותיה גם במי המפרץ ועל אדמת מספר מדינות באזור - כך דיווח הבוקר (שבת) העיתון "א-שרק אל-אווסט" מפי מקורות במפרץ. המקורות אמרו לעיתון כי המניע המרכזי לפריסה המחודשת הוא פעילות משותפת בין וושינגטון לבין מדינות המפרץ כדי להרתיע את איראן מכל ניסון להסלים את המצב הצבאי ולתקוף מדינות מפרציות או אינטרסים אמריקניים, ולא על מנת להביא למלחמה עם איראן.

גורמים מפרציים יודעי דבר אמרו לעיתון כי ההסכמה היא במסגרת ההסכמים הבילטרליים בין ארצות הברית לבין אותן מדינות. לדבריהם, הסכמים נועדו להרתיע את איראן מכל תקיפה אפשרית שתגיע מטהראן. ברקע המתיחות בין ארה"ב לאיראן, גורמים דיפלומטיים ערביים אמרו לעיתון כי ברקע ההתפתחויות בזירה האזורית והבינלאומיות מתנהלים מגעים אינטנסיביים כעת בין מספר מדינות ערב כדי להכין מפגש פסגה מצומצם של מנהיגי מדינות ערבים בשולי ועידת הפסגה של ארגון המדינות האסלאמיות במכה שצפוי בתקופה הקרובה.

השבוע התרחשו שתי תקריות שיוחסו לאיראן ולשלוחותיה במפרץ, בחשד שנועדו לערער את היציבות באזור. בתחילת השבוע ארעה חבלה מסתורית בארבעה כלי שיט מול חופי איחוד האמירויות, בהן שתי מכליות נפט. לאחר מכן בוצעה מתקפת מל"טים של המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים בידי איראן, נגד שני מתקני נפט של חברת ארמקו העולמית לא הרחק מריאד בסעודיה. סעודיה האשימה הלילה את איראן באחריות לתקיפת המל"טים, שהשביתה את צינור הנפט המרכזי בממלכה.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חיזבאללה דיווח הבוקר שגורמים בכירים ב"ציר ההתנגדות", המלכד את בעלי הברית של איראן באזור, אמרו הבוקר ל כי עד כה המסרים שהועברו לארצות הברית ממלאים את תפקידם וגרמו להבין למי שיש עניין בנושא ש"כל טעות בחישובים עלולה להצית אש". מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי אמר השבוע כי ארצו נמצאת בשיאו של עימות כולל עם ארצות הברית. סלאמי הוסיף: "המצב בו אנו נמצאים הוא חסר תקדים והאויב נכנס לעימות עמנו בכל הכוח. איראן תתמודד איתו בנשק הכבד ביותר שיש לה". מנגד, שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף נשמע מתון יותר, ואמר כי ארצו עדיין מחוייבת להסכם הגרעין ולהתחייבויות שקיבלה עליה, על אף פרישתה של ארצות הברית מן ההסכם. לצד זאת, זריף אמר במהלך פגישה בטוקיו עם שר החוץ של יפן, כי "איראן נוהגת באיפוק מרבי, אף שהחרפת העיצומים האמריקניים היא צעד שאין לקבל".

הפופולריים