ראש ממשלת בריטניה המתפטרת הפסידה לברקזיט

ראש ממשלת בריטניה המתפטרת הפסידה לברקזיט
יציאה מלאה של בריטניה מהאיחוד האירופי כרוכה בהקמת גבול פיזי בין צפון אירלנד לשאר הממלכה. כדי למנוע הקמת גבול, רה"מ ניסתה להגיע להסדר שישאיר את בריטניה כחלק מאיחוד המכסים של אירופה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי
צילום: AP Photo/Frank Augstein

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי נחנקה מדמעות בסוף דבריה מחוץ לדאונינג 10, לאחר שהודיעה על התפטרות מתפקידה היום (שישי). "הייתי האישה השנייה שכיהנה כראש ממשלה, אבל בוודאות לא האחרונה. היה לי הכבוד לשרת את המדינה שאני כל כך אוהבת״, אמרה. הנהגת המפלגה תתכנס לאחר עזיבתה כדי לבחור מועמד להחלפתה.


מדוע בעצם הברקזיט תקוע? יציאה מלאה של בריטניה מהאיחוד האירופי כרוכה בהקמת גבול פיזי בין צפון אירלנד לשאר הממלכה, שכולל בידוק של כל אדם וסחורה נכנסת. זה מוקש נפיץ מאוד. הרעיון של הסכם יום שישי הטוב של בלייר ב-1998, שסיים את המלחמה עם ה-IRA, הצבא האירי הרפובליקני, קבע שהגבול הזה יהיה בלתי נראה. מעבר לכך שבצפון אירלנד מתנגדים להקמת גבול מסוג זה, החשש הוא שהקמת גבול תציף מחדש את המתחים הלאומיים והדתיים באירלנד, ויחזיר את ימי העימות האלים ההם.

כדי למנוע הקמת גבול, תרזה מיי הלכה על הסדר ברקזיט שישאיר את בריטניה כחלק מאיחוד המכסים של אירופה, וכך לא יהיה צורך בעמדות בידוק בין אירלנד שהייתה מהווה חלק מאירופה, לצפון אירלנד, שמהווה חלק מבריטניה. אלא שאנשים כמו שר החוץ לשעבר, בוריס ג'ונסון, אומרים שהסדר כזה משאיר את בריטניה כפופה לאיחוד בקביעת שיעורי מכס - וזה בדיוק מה שהברקזיט נועד לבטל. לכן, הם מצביעים שוב ושוב נגד ההסדר של מיי - שהבינה שזה לא ישתנה, והתפטרה.

ג'ונסון, המועמד המוביל כרגע להחלפתה של מיי, אמר בתגובה ראשונה להתפטרותה: קורא "למלא אחר הציווי של מיי - להתאחד ולבצע את הברקזיט". הוא הדגיש כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר, "עם הסכם פרישה או בלעדיו". שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט הודיע על כוונתו להתמודד על הנהגת המפלגה השמרנית.

הפופולריים