אבל בבריטניה: הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה אליזבת, הלך לעולמו בגיל 99

הנסיך פיליפ הלך לעולמו בגיל 99
ארמון בקינגהאם הודיע שבעלה של המלכה אליזבת מת בטירת ווינדזור • בהודעה מטעם הארמון נכתב: "משפחת המלוכה מצטרפת כעת לאנשים ברחבי העולם באבל על האובדן הזה" • דוכס אדינבורו היה חבר ביותר מ-780 ארגונים שונים, בעיקר עמותות בנושאי סביבה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנסיך פיליפ
צילום: צילום: אי-פי

הנסיך פיליפ, בעלה של מלכת אנגליה אליזבת' השנייה ודוכס אדינבורו, הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 99 בטירת וינדזור שבבריטניה. "בצער רב, מודיעה המלכה אליזבת השנייה על מותו של בעלה האהוב הוד מעלתו הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינברו", נכתב בהודעה רשמית של בית המלוכה. "הדוכס הלך לעולמו הבוקר בטירת ווינדזור. משפחת המלוכה מצטרפת כעת לאנשים ברחבי העולם באבל על האובדן הזה". הדגלים בארמון בקינגהאם ובדאונינג 10 הורדו לחצי התורן. 

האיש שעבד עבור הכתר: סיפור חייו של הנסיך פיליפ

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מסר בהודעה מטעמו: "אנחנו אבלים היום עם המלכה ומציעים תנחומינו למשפחה. שאיבדו לא רק דמות ציבורית אהובה ומכבדת, אלא גם בעל, סבא וסבא רבה אוהב וגאה".

גם בישראל הביעו צער על מותו של הנסיך פיליפ. ראש הממשלה נתניהו מסר בחשבון הטוויטר שלו, כי הוא מביע את תנחומיו למלכה אליזבת', משפחת המלוכה ואזרחי בריטניה והוסיף: "הנסיך פיליפ היה משרת ציבור נאמן והוא יחסר מאוד בישראל". נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע גם הוא את תנחומיו בהודעה מטעמו.

לפני כחודש אושפז הדוכס בבית החולים בלונדון, ואחרי כחודש שוחרר ואף צולם ביציאה מבית החולים. הוא חזר לביתו ולפני שעה קלה הודיעו בבית המלוכה על מותו.

פיליפ מאונטבטן נולד ב-1921 באי היווני קורפו, בשם הנסיך פיליפוס אנדראו. הוא בנם של הנסיך אנדראס והנסיכה אליס של יוון ודנמרק. פיליפ הוא בן לשושלת גרמנית ונכדו של גאורגיוס הראשון מלך יוון. סבתו, הנסיכה ויקטוריה, הייתה נכדתה של ויקטוריה מלכת הממלכה המאוחדת. בעקבות תבוסת יוון לטורקיה נגזר על אביו עונש מוות אך המשפחה חולצה מיוון ונמלטה לצרפת. 

פיליפ התחנך תחילה בפריז ואחר כך באנגליה. שלוש אחיותיו נישאו לנסיכים גרמניים. אמו אושפזה בבידוד לאחר שאובחנה כלוקה בסכיזופרניה ואילו אביו קבע את מושבו במונטה קרלו. בגיל 12 נשלח פיליפ ללמוד בגרמניה והקשר שלו עם הוריו הלך והתרופף.

עם עליית אדולף היטלר לשלטון בגרמניה, עבר הנסיך לאנגליה, שם סיים את לימודיו. ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה התגייס פיליפ לצי המלכותי הבריטי ב-1 במאי 1939. במהלך המלחמה נשלח למשימות רבות באזורים שונים ברחבי העולם, כולל באלכסנדריה שבמצרים, שם סייע בטיבוע שתי סיירות של איטליה הפאשיסטית, במארס 1941. ב-1943 הציל את ספינתו מתקיפת מפציצים כשהצליח למלט אותה באמצעות הסחת האויב. 

ב-1939, טרם גיוסו לשירות בצי המלכותי, כשהיה עוד צוער האקדמיה המלכותית, פגש פיליפ את הנסיכה אליזבת במקרה, במשחק טניס. שנה לאחר תום המלחמה, ב-1946, השניים התארסו בחשאיות, בכפר מרוחק וקטן. אביה של אליזבת, המלך ג'ורג' השישי, אישר לשניים להתחתן רק לאחר שלאליזבת ימלאו 21. וכך, בקיץ 1947, נחגגו האירוסים של השניים. פיליפ ויתר על תארי המלכות היווניים והדנים שלו והוטבל לכנסיה האנגליקנית.

הנסיך פיליפ נהג לא פעם לנקוט בגישה לא פורמלית ואף נודע באמירות שנעו בין מבדחות ועד "לא נכונות מבחינה פוליטית" ולעיתים אף פוגעניות. בהזדמנויות שונות הוא סיפר בדיחות או העיר הערות סטריאוטיפיות. בשנת 1999 הוא צוטט אומר לקבוצת ילדים חרשים בקונצרט פופ בוויילס: "לא פלא שאתם חירשים אם אתם מאזינים למוסיקה כזו". במקרה אחר, כשאירח עם המלכה אליזבת אדם שאיבד את מאור עיניו בפיגוע של המחתרת האירית, שאלה המלכה מה דרגת העיוורון שממנו הוא סובל ופיליפ השיב לה: "כנראה שגבוהה לנוכח העניבה שהוא לובש".

הנסיך שימש נשיא, פטרון או חבר ביותר מ-780 ארגונים שונים, בעיקר עמותות בנושאי סביבה. ב-1956 ייסד את פרס דוכס אדינבורו, במטרה להקנות לצעירים "תחושת אחריות לעצמם ולקהילותיהם". כיום מוענק הפרס ביותר ממאה מדינות. בעקבות מסעו ברחבי העולם ב-1956 ו-1957, החל להתעניין פיליפ בשימור איכות הסביבה המידרדרת, ובהמשך כיהן בתפקיד נשיא הקרן העולמית לשימור חיות הבר. ב-4 במאי 2017 הודיע הדוכס שיפרוש בסתיו מכל פעילותו הציבורית, ב-12 באוקטובר 2018 הופיע בפומבי בפעם האחרונה, בחתונת נכדתו, הנסיכה יוג'יני.

מקום ותאריך לווייתו של הדוכס עוד לא אושרו, אך בקשתו של פיליפ הייתה שהטקס ייערך בארמון ווינדזור. על פי פרוטוקול מותו של הדוכס, ישתתפו בטקס בני משפחה וחברים קרובים בלבד, ועוד מספר מנהיגים של מדינות שונות. לא תאושר הכנסת מצלמות לתוך הכנסייה במקום, בניגוד למקובל בחתונות הממלכתיות או בהכתרה. כמו כן, הקהל הרחב לא יוכל להיכנס ולעבור על פני ארונו כדי לחלוק לו כבוד אחרון, בשל הגבלות הקורונה.

הפופולריים