התובע המיוחד מדבר לראשונה: "לא הייתה ודאות שטראמפ לא ביצע פשע"

"לא הייתה ודאות שהנשיא טראמפ לא ביצע פשע"
רוברט מולר שבר שתיקה והבהיר: "לא קבענו אם הנשיא עבר עבירה". התובע הדגיש כי רוסיה פעלה באופן מכוון כדי להתערב בבחירות בארה"ב ולפגוע באחד המועמדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רוברט מולר
צילום: צילום: אי-פי

התובע המיוחד רוברט מולר, שחקר את החשד כי רוסיה התערבה בבחירות בארצות הברית ב-2016, עזב הערב (רביעי) את תפקידו לאחר שסיים את החקירה. זוהי הפעם הראשונה שמולר מדבר לאחר שהגיש את מסקנותיו. "לא הייתה לנו ודאות שהנשיא דונלד טראמפ לא ביצע עבירה של שיבוש הליכים", אמר התובע המיוחד.

"לא קבענו אם הנשיא עבר עבירה. מדיניות משרד המשפטים היא שלא ניתן להאשים את הנשיא בעבירה בעודו מכהן ולכן האשמת הנשיא בפשע לא הייתה אופציה", הסביר. מולר ציין ש"אם היה לנו ביטחון מלא שהנשיא לא ביצע עבירה", הם היו אומרים את זה.

מולר הדגיש כי רוסיה פעלה באופן מכוון כדי להתערב בבחירות בארצות הברית ולפגוע באחד המועמדים. התובע המיוחד ציין כי "יהיה זה לא הוגן להאשים את הנשיא כשבמצב החוקי בית המשפט לא יכול לברר את זה עד תום". בארצות הברית לא ניתן להגיש כתב אישום נגד נשיא מכהן.

ב-23 במארס השנה הגיש מולר את דוח החקירה לתובע הכללי וויליאם בר. הדוח שכתב מולר במשך 22 חודשים ענה על השאלה אם אכן היה שיתוף פעולה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואנשיו, לבין הרוסים - בניסיון להתערב בבחירות לנשיאות.

יום לאחר מכן פרסמה ועדת המשפט של בית הנבחרים בארצות הברית את עיקרי הדוח של התובע המיוחד. מולר ציין בדוח כי אין עדויות לכך שאנשיו של הנשיא שיתפו פעולה עם הרוסים כדי להטות את תוצאות הבחירות. 

עוד קבע הדוח כי לא נמצאו עדויות לניסיון פלילי מטעם הנשיא לשבש הליכי חקירה. עם זאת, התובע הדגיש כי הדוח שלו אינו מהווה זיכוי של הנשיא ואנשיו, אלא רק קביעה כי לא נמצאו ראיות למעשים פליליים הנוגעים למעורבות רוסיה בבחירות.

"אחרי צווי מעצר, ראיונות עדים, שנתיים של חקירה - החוקר המיוחד רוברט מולר קבע שאנשי קמפיין טראמפ לא היו מעורבים בניסיונות של רוסיה לחבל בבחירות ב-2016", אמר בר. "החקירה של מולר לא הראתה שהייתה קונספירציה עם הממשל הרוסי לצורך התערבות בבחירות. הדוח מראה בבירור שהיה רצון להתערב - אך אחרי החקירה אנחנו יודעים שהרוסים שניסו לחבל בבחירות לא קיבלו שיתוף פעולה מקמפיין טראמפ או מאמריקנים אחרים".

"הבית הלבן שיתף פעולה עם החקירה באופן מלא ונתן גישה מלאה. שיתוף הפעולה מראה כי לא היו ניסיונות חבלה בחקירה. ההשחרות בדוח נועדו אך ורק כדי למנוע פגיעה בחקירות נוספות שמתנהלות במקביל".

התובע הכללי ציין כי החוקר מולר מצא "עשרה מקרים שבהם יש חשד פוטנציאלי לשיבוש הליכים במהלך החקירה". אלא שבסופו של דבר מולר החליט לא להכריע, ובר קבע שלא היה שיבוש הליכים. "עורכי דינו של טראמפ קראו את הדוח המצונזר לפני שהוגש לציבור - אך לא ביקשו זכויות מיוחדות", הוסיף בר.

טראמפ התייחס לפרסום הגרסה המצונזרת והמקוצרת של הדוח וגרס כי זאת "שטות מוחלטת". טראמפ הוסיף בשורה של ציוצים בחשבון הטוויטר שלו: "דוח משוגע שנכתב על ידי 18 דמוקרטים עצבניים, שונאי טראמפ". 

במהלך חקירת המעורבות הרוסית הוגשו כתבי אישום נגד 34 בני אדם - בהם שישה מיועציו של טראמפ ו-26 סוכנים רוסים - ושלוש חברות. חמישה מהנאשמים כבר נידונו לעונשי מאסר. מולר לא צפוי להגיש כתבי אישום נוספים מעבר לאלו שכבר הוגשו. במקביל, חקירות נוספות נגד טראמפ שאינן קשורות לחקירה של מולר, מתנהלות על ידי התובע הכללי של מדינת ניו יורק.

 

הפופולריים