דיווח: נחשף מפעל של חיזבאללה לייצור פצצות בבריטניה

"נחשף מפעל של חיזבאללה לייצור פצצות בבריטניה"
ה"דיילי טלגרף" הבריטי מדווח שב-2015 נמצאו בפשיטה במקום טונות של אמוניום חנקתי. האירוע קרה זמן קצר לאחר חתימת הסכם הגרעין ונשמר בסוד עד כה. המידע הגיע לבריטים על ידי ממשלה זרה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצעד לוחמי חיזבאללה ב-2010/
צילום: צילום: אי-פי

הרשויות בבריטניה פשטו ב-2015 על מפעל איראני לייצור פצצות בפרבר של לונדון, שהופעל בידי אנשי חיזבאללה, כך חושף הלילה (שני) ה"דיילי טלגרף" הבריטי. במקום נמצאו "טונות רבות" של אמוניום חנקתי, כל זאת כמה חודשים לאחר החתימה על הסכם הגרעין. לפי הדיווח המידע על המפעל הגיע מממשלה זרה.

לפי הדיווח ארגון הטרור החביא במפעל אלפי חבילות קרח חד פעמיות, המכילות את האמוניום החנקתי, שהוא מרכיב נפוץ בפצצות תוצרת בית. סוכנות הביון הבריטית MI5 והמשטרה חשפו במקום שלוש טונות של החומר.

בנוסף פשטה המשטרה על ארבעה נכסים בצפון מערב לונדון, ועצרה גבר בשנות ה-40 לחייו בחשד לתכנון פעילות טרור. הוא שוחרר לבסוף ללא כתב אישום. בגלל חומרת האירוע עודכנו ראש הממשלה דאז דייוויד קמרון והשרה לביטחון הפנים באותה תקופה, תרזה מיי, בממצאים במפעל.

הפעילות נשמרה בסוד במשך שנים, גם מחברי פרלמנט שדנו בהחלטה אם להוציא את חיזבאללה מחוץ לחוק בממלכה, שהתקבלה לפני כארבעה חודשים. גורמים שונים אמרו ל"טלגרף" כי מדובר ב"טרור מאורגן כהלכה" וגורם נוסף טען שמדובר בכמות חומר נפץ שיכולה לגרום לנזק רב.

בנוסף דווח בעיתון שמדובר בחלק ממהלך בינלאומי של חיזבאללה, להכשיר את הקרקע למתקפות עתידיות. ב"טלגרף" פורסם שכמה חודשים קודם לכן אירע מקרה דומה בקפריסין, שם נעצר פעיל חיזבאללה שאכסן יותר מ-65 אלף חבילות קרח במרתף. הוא הודה כי 8.2 טון של אמוניום חנקתי שנמצא במקום היו מיועדים לביצוע פיגועים.

בחודש פברואר האחרון הגדירה ממשלת בריטניה את הזרוע הפוליטית של חיזבאללה כארגון טרור, בנוסף לזרוע הצבאית של הארגון הלבנוני. שר הפנים הבריטי, סג'יד ג'וויד, אמר: "חיזבאללה ממשיך בניסיונו לגרום לאי יציבות במצב העדין במזרח התיכון".

שר הפנים הבריטי הוסיף כי "אנו לא יכולים יותר להבחין בין האגף הצבאי שלהם, שכבר נמצא מחוץ לחוק, לבין המפלגה שלהם. לכן, החלטתי להוציא את כל הארגון מחוץ לחוק". לפי ההחלטה, חברות בחיזבאללה או בקשת סיוע לארגון תהווה עבירה של עד 10 שנות מאסר.

הפופולריים