רוחאני מאיים: נפר התחייבויות בהסכם הגרעין

רוחאני מאיים: נפר התחייבויות בהסכם הגרעין
בנשיא איראן אמר שארצו לא יכולה להיות היחידה שממלאת אחר פרטי ההסכם. השבוע התריעה סבא"א שאיראן האיצה את קצב העשרת האורניום, ככל הנראה בצפייה לקריסת הסכם הגרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

נשיא איראן חסן רוחאני הזהיר היום (שבת) שארצו תיסוג ממחויבויות נוספות הקשורות להסכם הגרעין אילולא שאר המדינות החתומות עליו יראו "איתותים חיוביים" בשימורו. רוחאני אמר בפסגה של מנהיגי ארגון CICA בטג'יקיסטן שארצו לא יכולה להיות היחידה שממלאת אחר פרטי ההסכם.

רוחאני תקף בנאומו את ישראל ואמר שבמקום לעסוק באיראן, "הקהילה הבינלאומית צריכה לקבוע שההחלטות על העברת השגרירות לירושלים וההכרה בסיפוח הגולן הן לא חוקיות". לדבריו, "המזרח התיכון הפך לאחד המקומות הנפיצים בעולם בגלל התערבות חיצונית".

דבריו של רוחאני מגיעים ברקע להתבטאויות מצד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לפיה איראן ממשיכה לקדם את פרויקט הגרעין שלה בהכנות לקריסתו הסופית של ההסכם. יו"ר סבא"א, יוקיה אמאנו, אמר ש"קצב ייצור האוראניום המועשר של איראן מתגבר", ואילו סגן יו"ר הסוכנות לשעבר, אולי היינונו, אמר ש"איראן קרובה מאי פעם לפצצת אטום - בין חצי שנה לשנה". לפני שבוע וחצי נסע שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, לאיראן בניסיון להציל את ההסכם. איראן נמצאת גם במתיחות מול ארה"ב, כאשר שלשום פירסם צבא ארצות הברית סרטון המוכיח שכוחות איראנים עומדים מאחורי החבלה במכליות הנפט בעומאן.

ברקע, גורמים בממשלת עיראק אמרו לסוכנות רויטרס שארצות הברית הסכימה להאריך לעיראק את הפטור מהסנקציות שוושינגטון מטילה על איראן. מדובר בהארכה של שלושה חודשים, מה שיאפשר לעיראק להמשיך לרכוש מוצרי אנרגיה מאיראן. ההארכה סוכמה בשיחת טלפון שהתקיימה אתמול בין שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו לבין ראש ממשלת עיראק, עאדל עבד אל-מהדי.

קודם פגישת מנהיגי המדינות, נפגשו נשיאי סין ורוסיה וציינו את יום הולדתו ה-66 של שי ג'ינגפינג בהרמת כוסית שמפנייה. לכבוד המאורע, הצד הרוסי הכין עוגת יום הולדת לכבוד הנשיא הסיני וגם ארגז מלא שלגונים.

הפופולריים