פומפאו על המתיחות מול איראן: טראמפ עושה כמיטב יכולתו כדי להימנע ממלחמה

פומפאו: טראמפ עושה כמיטב יכולתו להימנע ממלחמה
על רקע תקיפת המכליות במפרץ עומאן, אמר שר החוץ האמריקני כי "האיראנים צריכים לדעת שננקוט בצעדים כדי להרתיע אותם מהתנהגות לא רצויה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מכלית שנפגעה במפרץ עומאן - 13.6.2019
צילום: צילום: אי.אף.פי

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס היום (ראשון) למתיחות מול איראן, ובריאיון לרשת פוקס אמר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עושה כמיטב יכולתו כדי להימנע ממלחמה. "איננו רוצים מלחמה", אמר פומפאו, אך הוסיף כי "האיראנים צריכים לדעת שננקוט בצעדים כדי להרתיע אותם מהתנהגות לא רצויה".

שר החוץ האמריקני ציין בריאיון כי קיים כמה שיחות טלפון עם מנהיגים ברחבי העולם בעקבות תקיפת המכליות במפרץ עומאן בשבוע שעבר, וכי הוא משוכנע שארצות הברית תמצא מדינות השותפות לחשש מסכנה הנשקפת מהמפרץ. לדברי פומפאו, "יש כלכלות חזקות התלויות בנפט המגיע מהאזור הזה, ואם יבינו את הסכנה הנשקפת - הן יצטרפו לארצות הברית במאבקה נגד איראן".

פומפאו לא אמר אילו אופציות נמצאות על השולחן מבחינת הממשל האמריקני בנושא האיראני, אבל כן ציין שעודנה נשארה המטרה המרכזית, והיא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני.

בתוך כך, בריאיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" שפורסם הלילה האשים יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן את איראן בתקיפת מכליות הנפט מול חופי האמירויות לפני חודש, ובתקיפת שתי מכליות הנפט במפרץ עומאן. בן סלמאן ציין כי המשטר האיראני לא כיבד את נוכחותו של ראש ממשלת יפן שינזו אבה כאורח בטהראן ובזמן שהיה שם הגיב באופן מעשי על מאמצי התיווך שלו בהתקפה על מכליות הנפט במפרץ עומאן, אחת מהן של יפן. "זה מראה בבירור את השיטה של המשטר האיראני ואת הכוונות שלו לפגוע בביטחון וביציבות האזור", הוא אמר.

עוד הוסיף בן סלמאן כי כל האירועים האחרונים באזור, כולל תקיפת מתקני הנפט של חברת ארמקו בסעודיה על ידי החות'ים בחודש שעבר, מדגישים את חשיבות הדרישה הסעודית בפני הקהילה הבינלאומית לנקוט עמדה תקיפה מול משטר שרוצה להתפשט, שתומך בטרור ושמפיץ הרג והרס כבר במשך כמה עשורים לא רק באזור, אלא בעולם כולו. הוא אף הזכיר כי מאותה סיבה תמכה סעודיה בהחזרת הסנקציות האמריקניות נגד איראן.

במקביל, נשיא איראן חסן רוחאני איים אתמול כי ארצו תיסוג ממחויבויות נוספות הקשורות להסכם הגרעין אילולא שאר המדינות החתומות עליו יראו "איתותים חיוביים" בשימורו. רוחאני אמר בפסגה של מנהיגי ארגון CICA בטג'יקיסטן שארצו לא יכולה להיות היחידה שממלאת אחר פרטי ההסכם.

הפופולריים