"לשטנים תלמודיים אין מקום בכנסייה": שוב אנטישמיות בפולין

"שטנים תלמודיים": שוב תקרית אנטישמית בפולין
פסטיבל יהודי בעיר ביאליסטוק, במסגרתו נערך קונצרט בכנסייה, עורר את זעמם של חלק מהתושבים, שאף הביאו לפיצוץ הקונצרט. "מדובר בסקנדל גדול", אמרה מנהלת מרכז החינוך היהודי בעיר לכאן חדשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הכנסייה בעיר ביאליסטוק שבפולין
צילום: צילום: ללא

שוב אירוע אנטישמי בפולין: הפסטיבל היהודי "זכור", המתקיים בימים אלה בעיר הפולנית ביאליסטוק, הביא לגילויי אנטישמיות מצד כמה מתושבי העיר. קונצרט של מוזיקה יהודית, שהתקיים במסגרת הפסטיבל בכנסייה בעיר, עורר את זעם חלק מהתושבים, ששלחו מכתב לראש העיר בבקשה לבטל את האירוע, וכתבו: "לשטנים תלמודיים אין מקום בהיכל הקדוש שלנו".


ראש העיר לא נכנע ללחץ, והאירוע התקיים כמתוכנן. אלא שבמהלך הקונצרט פרצו לכנסייה ארבעה גברים שהפריעו לפסנתרן לנגן, ושרו שירים קתוליים בחוזקה. המשטרה ביקשה מהם לעזוב, והם עשו זאת רק אחרי מספר דקות ואחרי שכבר הביאו להפסקת האירוע.

לוסי ליסובסקה, מנהלת מרכז החינוך היהודי בביאליסטוק, אמרה בשיחה עם כאן חדשות: "הכנסייה היא זו שהזמינה אותנו, והמטרה הייתה לארגן אירוע מוזיקלי ליהודים ולא יהודים כאחד. השנה כמה אנשים טיפשים שלחו מכתב לראש העיר, למשטרה ולכנסייה, ואמרו שהכנסייה היא מקום קדוש ושאנחנו היהודים 'שטנים תלמודיים', ושאין לנו מקום בכנסייה.

"במהלך הקונצרט הם הגיעו והתחילו לשיר שירים קתוליים. הפסנתרן שלנו לא סיים את המופע שלו כי רבים מהנוכחים היו מאוד עצבניים, כי הם באו להאזין למוזיקה ולא לכמה זמרים אנטישמיים. מדובר בסקנדל גדול".

מאיר בולקה, ראש ארגון J-nerations לשימור מורשת יהדות פולין, אמר: "אירוע זה, המסמן שוויון בין הדתות, מתקיים כבר חמש שנים באותה כנסייה, בהסכמתה ובהזמנתה. הגורמים האנטישמיים הקיצוניים ינסו לחבל בכל אירוע בעל סממן יהודי, לא משנה אם הוא נערך בכנסייה או לא".


בחודש שעבר נרשם מקרה מוזר בפולין כשהפוליטיקאי קונארד ברקוביץ', מועמד מפלגת הימין ברית הקונפדרציה, הניח כיפה על ראשה של מועמדת מפלגת החוק והצדק וסגנית שר הספורט והתיירות, אנה קרופקה, במהלך דיון מקדים בנושא הבחירות לפרלמנט האירופי. על פי הדיווחים, קודם לכן התנהל דיון בו נציג הקונפדרציה, דיוויד לוויקי, החזיק כיפה בידו ואמר כי זהו סמל מפלגתה של קרופקה, שהיא מפלגת השלטון. "הם כורעים ברך בפני היהודים, הם רוצים למכור את פולין בעבור 300 מיליארד דולר", הכריז לוויקי. "הקונפדרציה ברורה בנושא: לא לטענות היהודים".


מוקדם יותר באותו החודש נחשף בכאן חדשות כי הבישוף אנדז'יי ייז', ההגמון של העיר טראנוב, נשא דרשה אנטישמית בנוסח הפרוטוקולים של זקני ציון, במהלך אירועי חג הפסחא בכנסייה. הבישוף ציטט מתוך מאמר אנטישמי משנת 1937, שייחס ליהודים מזימה נגד הנצרות. ההגמון טען שהדברים נאמרו בקונגרס של אומה שבשמה הוא מנוע מלנקוב, פן יסתבך, כשהוא מתכוון לקונגרס הציוני שהתכנס ב-1911 (שם הדברים לא נאמרו מעולם). "האויב הטבעי שלנו הוא הכנסייה הקתולית. לכן אנחנו חייבים לשפוך על העץ הארור הזה רוח של חוסר נחת, חוסר אמונה, חוסר מוסר וזוהמה מכל הסוגים. עלינו לעורר מאבק בין הכתות הנוצריות השונות" ציטט ההגמון.

באפריל האחרון נחשף בכאן חדשות כי בעיירה הקטנה פרוכניק בפולין נערך טקס שבו שרפו בובה המסמלת את יהודה איש קריות, שהולבשה בסממנים יהודים אנטישמיים. על הבובה שמו מגבעת חרדית ופאות, היה לה אף ארוך ועל החזה שלה נכתב בבירור: "יהודה" ו"בוגד".

הפופולריים