הניו יורק טיימס: טראמפ הורה לתקוף באיראן - והתחרט

דיווח בארה"ב: טראמפ הורה לתקוף באיראן - וביטל
על פי דיווחים בארצות הברית, הנשיא הורה לבטל תקיפה שתוכננה הלילה נגד מספר יעדים איראניים - בניגוד לעמדתם של בולטון ופומפאו. זאת עקב חשש מהסלמת המצב ופגיעה באזרחים. שגריר איראן באו"ם גינה את ארה"ב וטען כי המל"ט חדר בחשאי למרחב האווירי שלה - מה שהצדיק את הפלתו. במקביל, חברת התעופה "יונייטד אירליינס" השעתה את טיסותיה שעוברות מעל איראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כלי הטיס האמריקני שהופל על ידי איראן מסוג RQ-4 Global Hawk
צילום: .

‏העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" מדווח הבוקר (שישי) כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הורה על תקיפה באיראן לפנות בוקר בתגובה להפלת המל"ט האמריקני - אבל התחרט. על פי הדיווח, התקיפה הייתה אמורה להתרחש ב-02:00 בלילה נגד מספר יעדים איראניים, בהם מתקני רדאר וסוללות נ"מ. בעת שהמטוסים כבר יצאו לדרכם, הורה הנשיא על ביטול הפקודה.

ברשת ABC דווח כי החלטתו של טראמפ התקבלה בניגוד לעמדתם של היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון ושר החוץ מייק פומפאו, שתמכו בתקיפה. עוד נטען כי הנשיא הורה לבטלה עקב חשש מהסלמת המצב ופגיעה באזרחים.


הלילה הגישה איראן תלונה למזכיר האו"ם וליושב ראש מועצת הביטחון ובה נאמר כי כלי הטיס האמריקני הלא מאויש שהופל - חדר בחשאי למרחב האווירי שלה "בצורה מתגרה ומסוכנת מאוד, שהצדיקה את הפלתו".

שגריר איראן באו"ם, מג'יד רואנצ'י, ציין במכתב התלונה כי "כלי הטיס האמריקני עסק במשימת ביון מובהקת והפר בבוטות את החוק הבינלאומי". הוא הדגיש כי "איראן שומרת לעצמה את הזכות לנקוט את כל הצעדים הדרושים נוכח פעילות עוינת כלשהי המפרה את ריבונותה". 


ארצות הברית טוענת מנגד כי כלי הטיס הלא מאויש הופל בעת שטס במרחב האווירי הבינלאומי מעל מצרי הורמוז. הפנטגון אף פרסם שקף המציג, לדבריו, את נתיב הטיסה של כלי הטיס, בניסיון להוכיח כי התקרית הייתה במרחב האווירי הבינלאומי.

במקביל, מנהל התעופה האזרחי בארצות הברית אסר על טיסות באזור האווירי שמעל מצרי הורמוז. בתוך כך, חברת התעופה האמריקנית "יונייטד אירליינס" השעתה באופן זמני את טיסותיה מנמל התעופה ניוארק שבניו יורק למומבאי שבהודו. זאת משום שחלק ממסלול הטיסה עובר בשטח איראן. באתר האינטרנט של "יונייטד אירליינס" נכתב כי ההחלטה התקבלה בתום הערכת מצב ביטחונית.

יו"ר בית הנבחרים של ארצות הברית, ננסי פּלוסי מהמפלגה הדמוקרטית, קוראת לממשל טראמפ לפעול להפגת המתיחות עם איראן. פלוסי סבורה כי על הממשל האמריקני להקפיד על תיאום עמדות הדוק עם בעלות בריתה של ארצות הברית באזור ולהביא בחשבון את העובדה שהיא מתמודדת עם יריב לא אחראי. "המצב מסוכן ונפיץ והוא מחייב גישה חכמה, לא פזיזה", אמרה.

גם מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט האמריקני, צ'אק שומר, מודאג מן האפשרות שהנשיא טראמפ ייגרר למלחמה עם איראן. הוא מדגיש כי על הקונגרס לדון בהתפתחויות במפרץ הפרסי ולקבל החלטה על מימון כל פעולה צבאית בטרם תוצא אל הפועל. שני הפוליטיקאים הדמוקרטים הבכירים אמרו את הדברים לאחר שהשתתפו בפגישת תדרוך בבית הלבן.


אתמול פרסמה איראן תיעוד מיירוט המל"ט האמריקני כביכול. שר החוץ האיראני ג'וואד זריף צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי נמצאו חלקים מכלי הטיס שהופל מעל המים הטריטוריאלים של ארצו. מזכיר המועצה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמח'אני, אמר בריאיון לערוץ הרוסי בשפה הערבית כי איראן אינה לוקחת ברצינות את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ואת הצהרותיו, ובנוסף מאיים שאם ארצות הברית תתקוף באיראן, אז תהיה תגובה.

במקביל, גורם ישראלי העריך אתמול כי הממשל האמריקני לא יוכל להבליג על הפלת המל"ט של פיקוד המרכז האמריקני שבוצעה במיצרי הורמוז. לפי הגורם, האיראנים החריפו את התגובה שלהם - פעלו כנגד יעד אמריקני מובהק - אך הקפידו שלא להביא לנפגעים בנפש.

הפופולריים