משרד החוץ האיראני: נגיב בנחישות על כל איום מצד ארה"ב

איראן: נגיב בנחישות על כל איום מצד ארה"ב
חילופי האיומים בין טהראן לוושינגטון נמשכים, ולאחר שטראמפ אמר כי הוא אינו מחפש מלחמה, דובר משרד החוץ האיראני אומר: "לא נאפשר שום הפרה של גבולותינו". השר הבריטי לענייני המזרח התיכון יבקר באיראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

חילופי האיומים בין ארצות הברית לאיראן נמשכים גם היום (שבת), כשבמשרד החוץ האיראני אומרים כי יגיבו בנחישות על  כל סוג של תוקפנות או איום מצד ארצות הברית. "אנו לא נאפשר שום הפרה של גבולותינו", אמר הבוקר דובר משרד החוץ האיראני.


כמו כן, סוכנות הידיעות האיראנית תסנים פרסמה הודעה, לפיה המרחב האווירי של איראן בטוח לחלוטין ופתוח לטיסות של כל חברות התעופה. שר החוץ האיראני גם זימן את הנציג הדיפלומטי של איחוד האמירויות לשיחה והתלונן בפניו כי המל״ט האמריקני, שהופל השבוע על ידי משמרות המהפכה, המריא מהשטח הטריטוריאלי שלהם.

בתוך כך, השר הבריטי לענייני המזרח התיכון יבקר מחר באיראן. בהודעה מטעם משרד החוץ הבריטי נמסר כי מדובר בהזדמנות נוספות לשיח פתוח עם ממשלת איראן, וכי השר יעלה בפני האיראנים את הדאגה הבריטית והבינלאומית נוכח ההתנהלות האזורית של טהראן, והסכנה להסכם הגרעין. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גם התייחסה היום לנושא, ואמרה כי "לסוגייה האיראנית חייב להיות פתרון פוליטי".

בריאיון לרשת NBC, שחלקו פורסם הלילה, אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנושא המתיחות במפרץ הפרסי: "אינני מחפש מלחמה, אך אם יהיה עימות - זו תהיה השמדה חסרת תקדים". ברשת האמריקנית דווח כי טראמפ יעמיד את נושא מאגר הטילים הבליסטיים של איראן על השולחן במשא ומתן אם אכן יהיו שיחות בין וושינגטון לטהראן.

מפקד משמרות המהפכה באיראן אמר אתמול כי "בסיסים אמריקניים נמצאים בטווח הטילים שלנו". במקביל, מדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס עולה כי ארצות הברית מתכוננת לפנות כ-400 עובדי חברות קבלניות צבאיות מבסיס שנמצא בצפון העיר בגדאד שבעיראק בעקבות האיומים האיראניים. 

בתוך כך, ביקשה ארצות הברית לכנס את מועצת הביטחון של האו"ם ביום שני, כדי לדון במצב במפרץ הפרסי. המשלחת האמריקנית לאו"ם מסרה כי תעדכן את חברות המועצה בהתפתחויות האחרונות ותמסור פרטים על חקירת ההתקפות על מכליות הנפט בעת האחרונה.

טראמפ אישר מוקדם יותר כי הורה לעצור מתקפה צבאית על שלושה יעדים איראניים, עשר דקות לפני שהייתה אמורה לצאת לפועל, לאחר שנאמר לו כי צפויים בה כ-150 הרוגים. בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ כי זו אינה תגובה מידתית על הפלת מטוס לא-מאויש. "אינני נחפז להגיב", כתב. לדבריו, איראן היא אומה חלשה בהרבה מכפי שהייתה בתחילת כהונתו. העיצומים הכלכליים שהטיל עליה פוגעים בה פגיעה קשה והם הולכים ומחריפים. טראמפ הדגיש כי לאיראן לא יהיה לעולם נשק גרעיני.

ביום חמישי האחרון, לאחר הכחשות של דיווחים איראניים, אישר הצי האמריקני כי כלי טיס לא מאויש של ארצות הברית הופל באמצעות טיל קרקע-אוויר איראני. בהמשך היום, פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית פרסם הודעה מטעמו שבה טען כי כלי הטיס הופל מעל מיצרי הורמוז, ולא מעל שמי איראן. בהודעתו הדגיש שהאיראנים תקפו מבלי שהייתה התגרות מצד האמריקנים קודם לכן. ההודעה הגיעה לאחר שבאיראן טענו כי כלי הטיס חדר למרחב האווירי שלה ולכן הופל על ידי משמרות המהפכה.

הפופולריים