טראמפ: עצרתי את התקיפה נגד איראן רק לעת עתה

טראמפ: עצרתי את התקיפה נגד איראן רק לעת עתה
הנשיא האמריקני הודיע שיטיל סנקציות נוספות על איראן ביום שני • הוושינגטון פוסט דיווח כי ארה"ב ערכה מתקפת סייבר על מערכות ירי טילים איראניות לאחר הפלת המל"ט • הנשיא האמריקני צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "תחת תוכניתו הנוראית של אובמה, איראן הייתה משיגה גרעין תוך שנים ספורות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ הערב (שבת) בחשבון הטוויטר שלו: "נטיל סנקציות משמעותיות נוספות על איראן ביום שני". טראמפ התייחס לנושא הגרעין ואמר כי "תחת תוכניתו ה'נוראית' של אובמה איראן הייתה משיגה גרעין תוך שנים ספורות, אסור לנו לאפשר לזה לקרות". 

מוקדם יותר אמר טראמפ כי פעולה צבאית נגד איראן עדיין נשקלת ואחר כך אף הבהיר כי מעולם לא חזר בו מההחלטה לתקוף, כפי שדווח, אלא רק עצר אותה בשלב זה. הנשיא, שהחליט לתקוף באיראן בעקבות הפלת המל"ט, הוסיף: "חשוב להתחיל מחדש בנוגע לאיראן, להחזיר את איראן לגדולתה". עוד הוסיף בנימה מפוייסת: "אנו מעריכים את איראן על כך שלא הפילה את המטוס האמריקני המאוייש שעבר באזור". 


מנגד, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף פרסם תרשימים של מסלול הטיסה של המל"ט האמריקני, שלטענתו מוכיחים שכלי הטיס שהופל על ידי איראן חדר לשטחה הריבוני של המדינה. "המל"ט חדר לשטחה הריבוני של איראן", כתב זריף, והוסיף: "אנחנו לא מעוניינים במלחמה, אלא רק מעוניינים להגן על גבולותינו באוויר, ביבשה ובים. אנחנו נתלונן על ארצות הברית באו"ם ונוכיח שהיא משקרת".

‏ה"וושינגטון פוסט" דיווח הערב כי הנשיא טראמפ אישר לפנטגון להפעיל בליל חמישי האחרון מתקפת סייבר על מחשבים ומערכות איראניות שאחראיות על ירי טילים, זמן קצר אחרי הפלת המל"ט האמריקני. הבית הלבן סירב להגיב לדיווחים בנדון. על פי הדיווח, המתקפה, שהוצעה לנשיא טראמפ אחרי מתקפת המכליות במפרץ עומאן לפני שבועיים, גרמה לנזק ממשי אך לא לפגיעה באזרחים או חיילים ונחשבה לאלטרנטיבה "פרופורציונלית". אתמול חשף ה"וול סטריט ג'ורנל" כי איראן ניסתה לערוך מאות מתקפות סייבר כנגד גופי ממשל וחברות פרטיות בארצות הברית בשבוע האחרון.

הפופולריים