המתיחות עם איראן: ארה"ב שלחה מטוסי חמקן לקטר

המתיחות עם איראן: ארה"ב שלחה מטוסי חמקן לקטר
בהודעת הצבא האמריקני לא נאמר כמה מטוסי F 22 יועברו למדינה, אך חמישה כבר נראו בשמי קטר. אמש: איראן הגישה תלונה לאו"ם על חדירת כלי הטיס שהפילה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

צבא ארצות הברית ממשיך לתגבר את כוחותיו במפרץ הפרסי, על רקע המתיחות עם איראן: פיקוד המרכז האמריקני הודיע אתמול (שישי) כי מטוסי קרב מסוג F-22 הוצבו בקטר בפעם הראשונה. לא נאמר כמה מטוסים נשלחו, אך בתמונה שפורסמה נראו חמישה מהם בשמי בסיס חיל האוויר האמריקני אל חודייד במדינה.

אמש הגישה איראן לאו"ם תלונה רשמית על חדירת כלי הטיס האמריקני הלא מאויש לשטחה. בהודעה של סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" נאמר כי זכותה של טהראן להגיב בתקיפות אם תשוב ארצות הברית ותתקוף אותה. וושינגטון מכחישה כי כלי הטיס חדר לשטח איראן ואומרת כי הוא הופל במרחב האווירי הבינלאומי.

כמו כן, האיחוד האירופי הודיע אמש כי בריטניה, צרפת וגרמניה החלו להפעיל ערוץ מסחר מיוחד עם איראן, שמטרתו לעקוף את הסנקציות הכלכליות שארצות הברית מטילה על טהראן. בהודעה נאמר כי הערוץ זמין לכל חברות האיחוד האירופי וכי העברות הכספים הראשונות מתבצעות כעת. על פי ההודעה, גם איראן הקימה גוף למסחר עם אירופה.

קודם לכן נועדו בווינה נציגים של איראן עם דיפלומטים מחמש המדינות שעדיין חתומות על הסכם הגרעין: גרמניה, בריטניה, צרפת רוסיה וסין. סגן שר החוץ של איראן, עבאס ארקצ'י, אמר כי בשיחות היתה התקדמות קלה להצלת ההסכם, אך היא עדיין אינה עונה על הציפיות של טהראן.

בעוד כשבוע, ב-7 ביולי, צפויה איראן לצמצם את המחויבות שלה תחת הסכם הגרעין. בנאום שנשא אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי טהראן תפסיק לייצא אורניום מועשר ומים כבדים למשך 60 ימים, אלא אם יושגו הבנות עם המערב. אם לא, תיסוג איראן ממחויבותה על הגבלת רמת העשרת אורניום ותחדש את פיתוחו של כור המים הכבדים באראק. 

הפופולריים