דיווח: איראן חצתה את רף העשרת האורניום והפרה את הסכם הגרעין

דיווח: איראן הפרה את הסכם הגרעין
ע"פ סוכנות הידיעות FARS, מצבור האורניום המועשר עבר את גבול ה-300 ק"ג - יותר מהמותר לה על פי ההסכם. בפיקוח על הגרעין באו"ם הגיבו: "הפקחים שלנו בשטח והם ידווחו למטה המרכזי ברגע שיוודאו את ההעשרה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הכור באיראן
צילום: צילום: אי-פי

סוכנות הידיעות האיראנית FARS דיווחה היום (שני) כי איראן חצתה את רף העשרת האורניום המותר לה על פי הסכם הגרעין. על פי הדיווח, מצבור האורניום של איראן עבר את גבול ה-300 ק"ג. במסגרת הסכם הגרעין, לאיראן מותר להעשיר אורניום לרמה נמוכה של 3.5% ולאגור עד 300 ק"ג. בפיקוח על הגרעין באו"ם הגיבו: "הפקחים שלנו בשטח והם ידווחו למטה המרכזי ברגע שיוודאו את ההעשרה". 

נשיא איראן חסן רוחאני הודיע בחודש שעבר כי במסגרת הצעדים שתנקוט איראן, היא תחל בהעשרת אורניום לרמה גבוהה יותר של 20%, שאסורה על פי ההסכם. הסוכנות לאנרגיה אטומית קבעה כי העשרה מעל ל-20% משמעותה שהאורניום יכול לשמש כנשק ועל כן דורש פיקוח קפדני. במקרה ואיראן אכן תנקוט פעולה זו, מדובר בהפרה חמורה ביותר של ההסכם.  

לפני כשבוע התייחס נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למתיחות עם איראן ואמר: "אני לא מאמין שאיראן מנסה לאתגר אותי על ידי הפלת המל"ט. אני מאמין כי איראן רוצה לשבת למשא ומתן ולחתור לעסקה".

בחודש שעבר הודיעה איראן שב-7 ביולי, היא תצמצם את המחויבות שלה תחת הסכם הגרעין. בנאום שנשא אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי טהראן תפסיק לייצא אורניום מועשר ומים כבדים למשך 60 ימים, אלא אם יושגו הבנות עם המערב. אם לא, תיסוג איראן ממחויבותה על הגבלת רמת העשרת אורניום ותחדש את פיתוחו של כור המים הכבדים באראק.

רוחאני הוסיף כי "אנו מראים היום את הצד השני של המטבע. ההסכם אומר שאם הצדדים האחרים עוברים על התחייבויות שלהם מותר לנו להוריד את רמת המחויבות שלנו" - אך עם זאת אמר כי איראן מעוניינת להציל את הסכם הגרעין.

אחרי שטראמפ הטיל על איראן סנקציות נוספות בעקבות הפלת המל"ט האמריקני על ידי טהראן, כינה שר החוץ האיראני ג'וואד זריף את הסנקציות מלחמה. "סנקציות אינן אלטרנטיבה למלחמה, הן מלחמה. מלחמה קצרה עם איראן היא אשליה, ומי שיתחיל אותה לא יהיה זה שיסיים אותה", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

הפופולריים