הניו יורק טיימס: חברות בעולם סוחרות עם איראן בסתר - כדי להימנע מעיצומים

"בשל חשש מעיצומים - סוחרים עם איראן בסתר"
העיתון טוען כי הנתונים הגיעו ממומחים המנטרים מעקב של ספינות משא בעולם ומחומרי מודיעין ישראלי. בתוך כך, נשיא צרפת הגיב בחריפות להודעה לפיה איראן עברה את רף העשרת האורניום המותר לה על פי הסכם הגרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספינה נשרפת בסין
צילום: אי-פי

"הניו יורק טיימס" מדווח היום (שלישי) כי בשל העיצומים שמטיל הממשל האמריקני על ייצוא הנפט האיראני, חברות ספנות רבות ברחבי העולם מנסות להסתיר את העובדה שהן מטעינות חומרים מנמלים איראניים - כדי לחמוק מתחת לרדאר ולא להיות נתונות לסנקציות אמריקניות. הנתונים הללו מגיעים ממומחים המנטרים מעקב של ספינות משא וגם מחומרי מודיעין בישראל. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית סירבה להגיב לפרסום.

בתוך כך, נשיא צרפת עמנואל מקרון קבע היום בהודעה שפרסם כי הוא רשם לפניו בדאגה את העובדה שאיראן עברה את הסף המותר על פי הסכמי ווינה של העשרת האורניום שברשותה לדרגה נמוכה. הוא מזכיר את מחויבותו לכיבודו המלא של הסכם הגרעין משנת 2015 ודרש מאיראן לחזור בה ללא דיחוי מהפרה זו, כמו גם להימנע מכל צעד נוסף שיעיד בספק את התחייבויותיה הגרעיניות. מקרון הוסיף כי ימשיך בימים הקרובים בצעדים שבהם פתח על מנת שאיראן תיישם את ההתחייבויות שלה במלואן ותמשיך ליהנות מהפירות כלכליים של ההסכם.


מדובר בהפעלת המנגנון שיאפשר למדינות אירופה לעקוף את הסנקציות שהפעילה ארצות הברית נגד הסחר עם איראן. הממשל האיראני נתן עד כה לאירופים ארכה עד ה-7 ביולי כדי להפעיל מנגנון זה  שהקמתו נתקלת בקשיים דווקא מצד איראן המתקשה לעמוד בתנאי השקיפות הנדרשים. מקרון שוחח בלילה שעבר טלפונית בנושא זה עם נשיא רצות הברית דונלד טראמפ. טראמפ עצמו היה תקיף יותר בנוגע למצב וקבע כי "איראן משחקת באש".

הפופולריים