ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס הפסיד בבחירות

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס הפסיד בבחירות
"מכבד את רצון העם שהצביע למפלגה השמרנית. נאלצנו לקבל החלטות קשות והיה לכך מחיר פוליטי גבוה". יריבו קיריאקוס יושבע לתפקיד כבר היום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת יוון ציפראס נושא נאום באולם זאפיון לאחר ההפסד בבחירות הכלליות
צילום: צילום: אלקיס קונסטנטינידיס, רויטרס

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס הפסיד היום (שני) בבחירות הכלליות בארצו, לאחר שיריבו קיריאקוס מיטסוטקיס גבר עליו וזכה לרוב משמעותי. בנאום שנשא בסיום הבחירות, אמר ציפראס כי הוא מכבד את רצון העם שבחר במפלגה השמרנית והוסיף כי "כדי להביא את המדינה להיכן שהיא נמצאת היום, נאלצנו לקבל החלטות קשות והיה לכך מחיר פוליטי גבוה". במהלך היום יתקיים טקס השבעתו של קיריאקוס לראשות הממשלה והשלטון יעבור אליו.


כבר לפי המדגמים שפורסמו אתמול לאחר הבחירות, נראה היה שמפלגת השמאל של ציפראס איבדה את השלטון לטובת מפלגת הימין-מרכז "הדמוקרטיה החדשה"בהנהגתו של מיטסוטקיס. מפלגתו של מיטסוטקיס זכתה לפי המדגמים ל-38 עד 42 אחוזים מקולות הבוחרים בעוד שמפלגתו של ציפראס סיריזה קיבלה 26.5 אחוזים בלבד. 


בתחילת חודש שעבר, רה"מ ציפראס שרד הצעת אי-אמון שהוגשה נגד ממשלתו ברוב של 151 חברי פרלמנט מתוך 300. הצבעת אי-האמון הוגשה בעקבות התפטרות שר ההגנה שלו על רקע ההסכם בין אתונה לסקופיה לשינוי שמה של מקדוניה. בהמשך אותו חודש המליץ ציפראס לנשיא לפרק את הפרלמנט ולצאת לבחירות בזק. "על יוון לצאת לבחירות כדי למנוע תקופה ממושכת של אי ודאות פוליטית שעלולה לפגוע בהתאוששותה הכלכלית".

קיריאקוס מיטסוטקיס אמר בנאום הניצחון שלו: "זהו ניצחון חשוב לאירופה, לא רק ליוון. זה ניצחון גדול לדמוקרטיה היוונית, ואני גאה מאוד על כך שלקחתי מפלגה שהייתה על 28 אחוזים בבחירות האחרונות, וכעת הבאתי כמעט 40 אחוזים - קיבלתי רוב מוחלט. אנשים רבים חשבו שזה לא אפשרי לפני כמה שנים אבל זה רק מראה שיש מנדט חזק ואמיתי שרוצה לראות שינוי ביוון. זה מה שהבטחתי לספק וזה מה שאעשה".

הפופולריים