נאט"ו על תפיסת המכליות הבריטיות: "מודאגים מהמהלכים האיראניים"

נאט"ו: "מודאגים מהמהלכים האיראניים"
שר החוץ הבריטי צפוי להודיע היום בתגובה על שורה של מהלכים דיפלומטיים וכלכליים נגד איראן, בהם הקפאת רכוש איראני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

אחרי שהאיראנים השתלטו שלשום על מכליות בריטיות במצר הורמוז, ארגון ברית נאט"ו הודיע הלילה (ראשון) כי הוא מגנה את התפיסה שמגבילה לטענתם את חופש השייט. בנאט"ו דורשים מאיראן לשחרר במיידי את הספינות והצוות.

"נאט"ו תומכת בכל המהלכים הדיפלומטיים לשחרור הספינות, וכל בעלות הברית של נאט"ו מודאגות מהמהלכים האיראניים", נמסר מהארגון המונה 30 מדינות בצפון אמריקה ואירופה. בתוך כך, עיתון ה"דיילי טלגרף" הבריטי דיווח כי שר החוץ של בריטניה, ג'רמי האנט, צפוי להודיע בהמשך היום על שורה של מהלכים דיפלומטיים וכלכליים בתגובה, בהם הקפאת רכוש איראני בבריטניה. הבריטים אף פנו למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לגנות את תפיסת המכלית.

מוקדם יותר היום פרסם המנהל הימי במשרד התחבורה האמריקני אזהרה לספינות שעוברות במצרי הורמוז ובמפרץ: "הייתה התנכלות לשתי ספינות שנשאו האחת את דגל בריטניה והשנייה את דגל ליבריה, ונעצרו בידי כוחות צבא איראניים באתרים עליהם דווח". הספינות נקראו לשמור על זהירות במעברן באזור.

המכלית, שבבעלות שוודית, הייתה בדרכה מאיחוד האמירויות לסעודיה והיא עוגנת כעת בנמל בנדר עבאס שבדרום איראן. על סיפונה היו 23 מלחים ממדינות שונות, כאשר איש מהם אינו בריטי. שרת ההגנה הבריטית פני מורדונט תקפה את תפיסת המכלית, וכינתה אותה "אקט עוין". האנט שוחח בטלפון עם עמיתו מאיראן זריף והביע באוזניו אכזבה עמוקה מתפיסת המכלית. מיופה הכוח בשגרירות איראן בלונדון זומן לשיחה.

בתוך כך, ההשתלטות של איראן על המכלית מביאה לעלייה במחירי הביטוח בעבור חברות ספנות. גורמים בענף מעריכים כי המתיחות במפרץ הפרסי עלולה להביא להפחתה של ממש בהיקף השייט במצר הורמוז. כמו כן, לדבריהם, האירוע עלול להוביל לעלייה של ממש במחירי הנפט, גם אם בסופו של דבר לא תפרוץ מלחמה באזור.

הפופולריים