בית המשפט העליון בארה"ב אישר: 2.5 מיליארד דולר לבניית חומה בגבול עם מקסיקו

ארה"ב: אושר התקציב לבניית חומה בגבול מקסיקו
הנשיא האמריקני צייץ בתגובה לפסיקה: "ניצחון גדול". התקציב יספיק לבנייה של כ-150 ק"מ מהחומה. הדמוקרטים וממשלת מקסיקו עדיין מתנגדים בחריפות ליוזמה.
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

ניצחון לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: בית המשפט העליון פסק הלילה (שבת) כי הממשל יוכל לנצל כספים מתקציב הפנטגון לצורך בניית חומה לאורך הגבול עם מקסיקו. מדובר בתקציב של 2.5 מיליארד דולר שיספיקו לבנייה של כ-150 ק"מ מהחומה בלבד. הנשיא האמריקני חגג את ההחלטה בציוץ בטוויטר שבו כינה אותה ״ניצחון גדול״ והבטיח שבניית החומה תימשך.

ברוב של חמישה שופטים נגד ארבעה, דחה בית המשפט את פסיקתו של בית משפט פדרלי בקליפורניה, שלא לאפשר את העברת התקציב, בנימוק שהקונגרס לא אישר במפורש להשתמש בכסף כדי לבנות את החומה.

הדמוקרטים בארצות הברית וממשלת מקסיקו מתנגדים בחריפות לבניית החומה, בעוד הנשיא טראמפ הבטיח במסע הבחירות שלו לבנות אותה, כדי למנוע הסתננות של מהגרים לא חוקיים.

אמש אמר הנשיא האמריקני כי נחתם הסכם מול גואטמלה שיגביל את הבקשות למקלט בארצות הברית מצדם של מהגרים ממרכז אמריקה. הסכם "המדינה השלישית" ידרוש ממהגרים, כולל כאלה המגיעים מאל סלבדור והונדורס, שחצו את גואטמלה בדרכם לארצות הברית, להגיש את בקשות ההגנה הקבוצתית בארץ המוצא במקום בארץ היעד.

לפני כחודש וחצי הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי חתם על הסכם הגירה חדש מול מקסיקו, ולכן וושינגטון הסירה את האיום להטיל על שכנתה מדרום מכסים חדשים. את הדברים צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. מקסיקו מצידה הסכימה לנקוט בצעדים משמעותיים כדי לבלום את זרם המהגרים שנכנסים לשטחה מארצות הברית. 

הרשויות במקסיקו נקטו מספר צעדים בנושא ההגירה הלא חוקית, בניסיון למנוע מהממשל האמריקני להטיל עליה מכסים. בין השאר, הם חסמו את דרכה של שיירת מהגרים ובה כ-1,200 בני אדם סמוך לגבול הדרומי עם גואטמלה, עיכבו לחקירה שני פעילים למען זכויות המהגרים והקפיאו את חשבונות הבנק של חשודים בסחר בבני אדם.

הפופולריים