120 שנה לפרשת דרייפוס: יועלה לדרגת גנרל?

120 שנה לפרשת דרייפוס: יועלה לדרגת גנרל?
שרת ההגנה בצרפת רוצה לתקן את העוול ההיסטורי – 85 שנים אחרי מותו של הקצין היהודי – בין היתר כדי להילחם באנטישמיות הגואה באירופה: "הצבא עוד יכול להחזיר לדרייפוס את כל הכבוד ואת כל השנים שנלקחו ממנו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלפרד דרייפוס
צילום: צילום: אי-פי

120 שנה אחרי פרשת דרייפוס, שסימלה את עליית האנטישמיות הצרפתית, וגם הביאה בעקיפין לייסוד ההסתדרות הציונית ומדינת ישראל, רוצה שרת ההגנה של צרפת פלורנס פרלי להעלות את הקצין היהודי לדרגת גנרל. זאת 85 שנים אחרי מותו ולאחר שנשפט על לא עוול בכפו בגין ריגול לטובת גרמניה. גם היום לא כולם בצבא צרפת אוהבים את הרעיון.

העלילה נגד דרייפוס זעזעה ועיצבה את פני הרפובליקה הצרפתית בשלהי המאה ה־19 ובתחילת המאה ה־20. האומה השסועה התחלקה לתומכי דרייפוס – שהיו גם תומכי הקדמה – ולמתנגדיו האנטישמים ותומכי הריאקציה. היא גם זו ששכנעה את העיתונאי בנימין זאב הרצל בנחיצותה של מדינה ליהודים.

אחרי שריצה את עונשו באי השדים ונחשף הבוגד האמיתי, דרייפוס נמצא שוב אשם במשפט חוזר ב־1899, וזכה לחנינה מהנשיא. רק שבע שנים אחר כך זוכה לחלוטין. הצבא הצרפתי נזהר לאורך השנים מלהעניק לקצין היהודי רהביליטציה מלאה. וכך, למשל, הנסיון להציב את פסלו בחצר המטה הכללי – שם הושפל ונקרעו דרגותיו – נכשל. בסופו של דבר הפסל הגיע למוזיאון היהודי. עכשיו סבורה פרלי כי הגיע הזמן להשיב לדרייפוס את כבודו, גם כאות אזהרה מפני האנטישמיות החוזרת.

השרה הודיעה על כוונתה בטקס הזיכרון ליהודים שגורשו על ידי משטרת צרפת למחנות ההשמדה במלחמת העולם השנייה, בהם 4,000 ילדים. "כשאני חושבת על אלפרד דרייפוס, כשאני קוראת על קיר הזיכרון את שמות הילדים היהודים שגורשו לאושוויץ, אותה שאלה חוזרת – מה היה קורה להם אלמלא היו גוזלים מהם את עתידם? האומץ האמיתי הוא זה של האמת.

"120 שנים אחרי, הצבא עוד יכול להחזיר לדרייפוס את כל הכבוד ואת כל השנים שנלקחו ממנו. אדאג לכך אישית", אמרה שרת ההגנה. מקורביה דיווחו כי בכוונתה להעלות את דרייפוס לדרגת גנרל. בוודאי יימצאו גם היום מתנגדים לכך.

שמו של דרייפוס יחזור ויהדהד בחודש הבא גם בעולם הקולנוע, כשהבמאי רומן פולנסקי יציג בפסטיבל הסרטים בוונציה את סרטו החדש על הפרשה, עם לואי גארל בתפקיד הקצין היהודי, וזוכה האוסקר ז'אן דוז'רדן בתפקיד הקולונל פיקאר שחשף את העלילה. ניתן להניח שפולנסקי בן ה־85, שנרדף עד היום על ידי מערכת המשפט האמריקנית והוליווד בשל פרשיית עבר מביכה, יכניס לתפקיד גם הרבה מעצמו.

הפופולריים