זריף: ארה"ב כשלה ביצירת קואליציה בינלאומית במפרץ

שר החוץ האיראני: הדיאלוג עם ארה"ב יקרוס
בדבריו ששודרו בכלי התקשורת המקומיים במדינה, אמר שר החוץ האיראני כי הדיאלוג עם האמריקנים נידון לקריסה וקרא לשותפות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין להצילו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

המתיחות בין איראן לארצות הברית: שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף תקף היום (שני) בחריפות את הממשל ואמר כי וושינגטון רוצה לשלול מעמו את זכויותיו. עוד קבע זריף כי ארצות הברית כשלה בבניית הקואליציה הבינלאומית במפרץ הפרסי ונותרה מדינה מבודדת. בדבריו ששודרו בכלי התקשורת המקומיים, הוא ציין שעצם הטלת העיצומים האמריקנים נגדו הם עדות לכישלון הדיפלומטיה שלה.

לדבריו, ארה"ב לא ניצחה מלחמה מזה 70 שנה והדיאלוג עמה נידון לקריסה. זריף הוסיף כי האמריקנים הם האחראיים למתיחות במפרץ הפרסי, ושנוכחותם שם גרמה ל"אומללות" לאחר שכשלו בהקמת הכוח הימי באזור. גם חלק מבנות בריתה של ארה"ב, לטענתו, התביישו להצטרף לכוח הימי שניסתה להקים באזור. בנוסף, זריף כינה את לכידת מכלית הנפט האיראנית בגיברלטר כמעשה "פיראטי", ואמר שזו לא הייתה מתוכננת להגיע לסוריה, כפי שטוענים במערב. עוד ציין שר החוץ האיראני כי מדינתו אחראית לבטיחות והביטחון באזור המפרץ הפרסי ולעולם לא תעצום עיניים מול "תוקפניות ימית" במפרץ.

הוא לא חסך ביקורת גם מבריטניה והאשימה בהיגררות אחר ארה"ב ב"טרור הכלכלי" שהיא מפעילה, לדבריו, נגד איראן. הוא הבהיר שאיראן תעזוב את הסכם הגרעין, אם זה יהיה הכרחי. עם זאת, הוא קרא לשותפות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין להגביר את מאמציהן כדי להציל אותו.

זריף הוסיף שארה"ב כלל לא מעוניינת בדיפלומטיה כדי לפתור את המבוי הסתום בנושא הגרעין, למרות הקריאות מכיוון טהראן לדיאלוג. אולם לאחר מכן הוא אישר את ההזמנה שקיבל מהבית הלבן והוסיף שנאמר לו: "לא תהיה נתון לעיצומים אם תיעתר להזמנה להיפגש עם דונלד טראמפ". כך על פי סוכנות הידיעות האיראנית TASNIM.

הפופולריים