דיווח: לצרפת היה הסכם עם ארגון הטרור של אבו נידאל

האם לצרפת היה הסכם עם ארגון הטרור אבו נידאל?
במלאת 37 שנה לפיגוע במסעדת "ג'ו גולדנברג" בפריז, העיתון "לה פריזיאן" פרסם כי בתחילת השנה מסר מי שהיה אז ראש שירותי הביטחון הצרפתיים עדות על הסכם בלתי כתוב עם ארגון הטרור שביצע אותו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיגוע התופת והירי במסעדת "ג'ו גולדנברג" בפריז, 1982; איב בונה
צילום: צילומים: אי-פי, אי-אף-פי

לצרפת היה בשנות ה-80 הסכם בלתי-כתוב עם ארגון הטרור של אבו נידאל במסגרתו היא התירה לאנשיו לבקר בשטחה בלי שייאסרו, תמורת התחייבותם שלא יבצעו פיגועים על אדמתה. כך עולה מעדותו של איב בונה, מי שהיה אז ראש שירותי הביטחון הצרפתיים, אשר פורסמה הערב (חמישי) בעיתון "לה פריזיין".


זירת הפיגוע במסעדת "ג'ו גולדנברג" בפריז, 1982. צילום: אי-אף-פי

על פי הדיווח, ההסכם עם ארגון הטרור גובש זמן קצר לאחר מתקפת הטרור במסעדת "ג'ו גולדנברג" ברובע היהודי בפריז ב-1982, בה נרצחו שישה בני אדם ונפצעו 22. לפי עדותו של בונה, שניתנה בתחילת השנה בפני שופט חוקר בפריז, ההסכם החזיק מעמד כשלוש שנים ונעשה באישורו של הנשיא דאז פרנסואה מיטראן.

חשיפת הפרטים מעדותו של בונה מגיעה בדיוק במלאת 37 שנים לאותה מתקפת טרור במסעדה הפריזאית ב-9 באוגוסט 1982. את הפיגוע ביצעה חוליית מחבלים של ארגון הטרור "פת"ח מועצת המהפכה" בראשותו של אבו נידאל (כינויו של סברי ח'ליל אל-בנא). המחבלים השליכו שני רימונים לתוך המסעדה וירו מנשק אוטומטי לעבר הסועדים והעובדים. בידי שירותי הביטחון אז היו פרטים שהצביעו על אחריות אבו נידאל לפיגוע.

פרקליט משפחות הנרצחים דורש הקמת ועדת חקירה של ההסכם

בתגובה לדיווח, פרקליט משפחות הנרצחים, עורך הדין אבי ביטון, פרסם הערב דרישה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתבדוק אלו הסכמים נחתמו בין הממשל הצרפתי לארגוני טרור.


ראש שירותי הביטחון הצרפתיים לשעבר איב בונה. צילום: אי-אף-פי

אבו נידאל, שפעל בדרך כלל מבגדד, ביצע, לפי החוקרים, את הפיגוע על פי הזמנתו של נשיא סוריה דאז חאפז אסד. הצרפתים הניחו, למשל, לנציגי הארגון לבקר בכלא את חבריהם שרצחו שנתיים קודם לכן את נציג אש"ף בפריז אזדין קאלאק.

רק ב-2015 אותרו חשודים במעורבות בביצוע הפיגוע

במשך שנים נמנעה צרפת מלחשוף את האחראים למעשה, ובתחילה הופצו גרסאות שונות שהטילו את האשמה על השמאל הקיצוני, מהפכנים אירלנדים או על ניאו-נאצים. רק חקירה עצמאית של השופטים החוקרים לענייני טרור הובילה לפקודת מאסר בינלאומית שהוצאה ב-2015, 33 שנים אחרי, נגד החשודים בביצוע מתקפת הטרור ובארגונה.

החקירה המחודשת נערכת לאור תביעתם של משפחות הקרבנות כי החשודים שאותרו יועמדו למשפט. צרפת דרשה את הסגרתם של שלושה ממבצעי הטבח ומתכנניו, שחיים בירדן, ברמאללה ובנורווגיה. ירדן סרבה להסגיר את המחבל המתגורר בתחומה. רק ביוני 2015 נעצר חשוד בתכנון הפיגוע, זוהייר מוחמד חליד אל-חסן עבאסי.

זירת הפיגוע במסעדת "ג'ו גולדנברג" בפריז, 1982. צילום: אי-אף-פי

בדצמבר 1985 נטל הארגון של אבו נידאל את האחריות לתקיפת מטוס אל על בשדה התעופה ברומא, בה נהרגו 16 איש וכן לפיגוע בווינה בו נהרגו ארבעה. אבו נידאל הספיק גם לחסל ב-1983 בפורטוגל את איש אש"ף עיסאם סארטאווי, שניהל מגעים עם גורמים ישראליים.

הפופולריים