אחרי שבועות של לחימה: סודאן בדרך להפסקת אש?

אחרי שבועות של לחימה: סודאן בדרך להפסקת אש?
אנשיו של מפקד צבא סודאן חתמו על הסכם עקרונות ראשוני עם נציגי מפקד כוחות ההתערבות המהירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלחמה בסודאן
צילום: צילום: רויטרס

אחרי כמעט ארבעה שבועות של לחימה קשה בסודאן, נחתם אתמול (חמישי) בעיר ג'דה שבסעודיה הסכם עקרונות ראשוני להפסקת אש בין אנשיו של מפקד צבא סודאן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, לבין אנשי מפקד כוחות ההתערבות המהירה, מוחמד חמיתי. ההסכם בעיקרו נוגע בעניינים הומניטריים, ובו התחייבו הצדדים גם להמשיך לפעול להגעה להפסקת אש, אולם הוא נראה כמו צעד ראשוני בלבד.

ארצות הברית, המשתתפת במאמצי התיווך בין הצדדים, אומרת כי על אף ההגעה להסכם הפערים בעמדות עדיין גדולים. בכיר במשרד-החוץ האמריקני אמר כי מפקד הצבא אל-בורהאן ויריבו חמיתי הסכימו לאפשר מעבר בטוח של אזרחים מאזורי העימות במדינה, ולהגן על משלוחי-הסיוע ההומניטרי.

למרות הפסקת האש שהוכרזה בסודאן בחודש שעבר, הקרבות הכבדים במדינה האפריקנית הבוערת המשיכו בשיא העוצמה מספר ימים בודדים לאחר כניסתה לתוקף. נצירת האש הייתה אמורה לאפשר לספק ציוד הומניטרי לאוכלוסייה ולנפגעים, וכן לאפשר לאלפי אזרחים זרים ששוהים במדינה לעזוב.

על פי נתונים שפרסם ארגון הבריאות העולמי, יותר מ-600 בני אדם נהרגו, ויותר מ-5,000 נפצעו מאז פרוץ הקרבות במדינה לפני כחודש. כ-700 אלף סודאנים נעקרו מבתיהם - ביניהם, 150 אלף שנמלטו אל המדינות השכנות.

הפופולריים