"סין אספה מידע על חבר פרלמנט קנדי כדי להפחיד"

"סין אספה מידע על חבר פרלמנט קנדי כדי להפחיד"
באוטווה טוענים כי סין ניסתה להשתיק את מייקל צ'ונג שנחשב למבקר חריף של בייג'ינג. קנדה שוקלת לגרש דיפלומטים סינים". סין בתגובה: "הטענות הן אוסף של שטויות – נגיד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חבר הפרלמנט צ'ונג
צילום: צילום מסך

עימות דיפלומטי חריף פרץ בימים האחרונים בין קנדה לסין. זאת על רקע טענות בקנדה לפיהן המודיעין הסיני ביקש להפחיד חבר פרלמנט קנדי על מנת שיפסיק לבקר את המשטר בביג'ינג.

על פי הפרסומים בקנדה סוכנות הביון באוטווה מאמינה כי המודיעין הסיני פעל נגד חבר הפרלמנט הקנדי השמרני מייקל צ'ונג על מנת להפחיד אותו לגרום לו להפסיק לבקר את סין. בין היתר אסף המודיעין הסיני מידע על בני משפחתו של צ'ונג המתגוררים בהונג קונג.

בקנדה מאמינים כי סין החלה לנקוט עמדה פעילה בעניינו של חבר הפרלמנט לאחר שהעלה הצעה בפרלמנט הקנדי לגנות את היחס של בייג'ינג למיעוט האויגורי ולכנות יחס זה כ"רצח עם". סין אגב, דחתה אז את דבריו של צ'ונג והטילה עליו סנקציות אישיות.

כעת בקנדה זועמים על סין ושוקלים לגרש דיפלומטים סינים שהיו אחראים לכאורה על הטיפול בנושא של צ'ונג. בביג'ינג הגיבו בביטול לפרסומים וההצהרות בקנדה – כינו אותן "שטויות" ואיימו בצעדי תגובה קשים.

צ'ונג עצמו קיבל עדכון על המידע שבידי רשויות הביטחון של קנדה ותקף את ממשלתו של ג'סטין טרודו על היחס הרך לדבריו כלפי סין. לדברי צ'ונג: "כמו לקנדים רבים יש לי משפחה בחוץ לארץ ואיום עליהם הוא עניין של ביטחון לאומי. יש לפעול יותר בנחרצות במצבים כאלו".

הפופולריים