ראש כוח וגנר גידף את השר והרמטכ"ל הרוסיים והודיע שייצא מבחמוט

ראש כוח וגנר הודיע שלוחמיו ייצאו מבחמוט
יבגני פריגוז'ין האשים את השניים במות לוחמיו והודיע שהנותרים יעזבו בשבוע הבא את העיר בגלל מחסור בתחמושת • כטב"ם תקף הבוקר את בית זיקוק הנפט אילסקי בדרום רוסיה, זה היום השני ברצף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

המתיחות בין הגופים הלוחמים עבור רוסיה באוקראינה עולה מדרגה: ראש כוח וגנר, יבגני פריגוז'ין, הודיע הלילה (שישי) כי לוחמיו יעזבו את העיר האוקראינית בחמוט ב-10 במאי בגלל מחסור בתחמושת, והאשים בכך את משרד ההגנה הרוסי. לטענת פריגוז'ן, אנשיו היו אמורים לכבוש את העיר כולה מידי האוקראינים לקראת ה-9 במאי, יום הניצחון הסובייטי על הנאצים. אלא שלטענתו, "בשל מחסור בתחמושת ואובדן כ-90% מהכוח הלוחם, לא ניתן להמשיך בקרבות". הוא קרא למשרד ההגנה הרוסי לקבוע תאריך שבו חיילי צבא רוסיה יחליפו את אנשיו בעמדות בחמוט - ובכל מקרה כוח וגנר ינטוש את העמדות בעוד חמישה ימים. גורם בקרמלין אמר כי "פנייתו של פריגוז'ין מוכרת ומטופלת".

בסרטון שפרסם הלילה תקף פריגוז'ין בבוטות את שר ההגנה סרגיי שויגו ואת הרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב. בסרטון הוא נראה עומד ליד ערימת גופות וטוען כי אלו ההרוגים של כוח וגנר ביום לחימה אחד - ה-4 במאי. הוא האשים את במות לוחמיו את השניים, שלטענתו לא מספקים די תחמושת לכוח וגנר. "מי שנמצא כאן (הגופות) הם הורים וילדים של מישהו", אמר פריגוז'ין תוך סינון קללות. "אותם *** שלא נתנו תחמושת, ייזכרו ב*** בדרכם לגיהינום. יש לנו מחסור של 70% בתחמושת. שויגו, גרסימוב, יא ***, איפה התחמושת? רק תראו אותם, חארות שכמותכם". במשרד ההגנה הרוסי דחו את טענות פריגוז'ין על מחסור בתחמושת וציינו כי כל הכוחות מצויידים כראוי.


בית הזיקוק אתמול. צילום: רויטרס

בתוך כך, סוכנות הידיעות הרוסית TASS דיווחה מפי גורמי החירום המקומיים כי כטב"ם תקף הבוקר את בית זיקוק הנפט אילסקי שבדרום רוסיה וגרם לשריפה במקום, זה היום השני ברציפות.

רוסיה טוענת כי אוקראינה ניסתה לחסל שלשום את הנשיא ולדימיר פוטין. על פי הודעה של הקרמלין, אוקראינה התכוונה לשגר שני מלט"ים לכיוון לשכתו של פוטין בקרמלין, אך "כתוצאה מפעולות טכנולוגיות שנקטו הכוחות המיוחדים של רוסיה המלט"ים הוצאו מכלל שימוש".

הרוסים האשימו את ארצות הברית כי "יזמה ניסיון ההתנקשות". דוברו של נשיא רוסיה, דמיטרי פסקוב, אמר כי מי שעומד מאחורי האירוע היא לא אחרת מאשר ארצות הברית. בתדרוך לכתבים אמר פסקוב: "הניסיון של קייב יחד עם וושינגטון להתרחק מהמתקפה על הקרמלין הוא לא יותר ממצחיק. לכולם ברור שהחלטות כאלו מתקבלות בוושינגטון, ואוקראינה היא רק הגורם המבצע. בארצות הברית חייבים להפנים שבמוסקווה מבינים היטב שהם (האמריקנים) עומדים מאחורי המעשים של קייב". פסקוב סירב להשיב לשאלה אם נשיא אוקראינה זלנסקי הוא מטרה לגיטימית לפגיעה עבור רוסיה.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי תקיפת הכטב"ם, לכאורה, על הקרמלין היא "מעשה עוין" והבטיח שרוסיה תגיב בפעולות קונקרטיות. "ברור לגמרי שמדובר בפעולה עוינת, וברור לגמרי שהטרוריסטים מקייב לא יכולים היו לבצע אותה מבלי הידע של האדונים שלהם", אמר לברוב במסיבת עיתונאים בהודו, שם הוא נמצא בכנס שרי החוץ של מדינות ארגון שיתוף הפעולה של שנגחאי. "לא נגיב בדיבורים על אם זהו "קזוס בלי" או לא, אלא בפעולות קונקרטיות", הוסיף.

הפופולריים