מדי יום: 167 ילדים מתים באפגניסטן ממחלות הניתנות לטיפול

167 ילדים מתים באפגניסטן ביום ממחלות "קלות"
לאחר השתלטות טליבאן על המדינה מערכת הבריאות קרסה – והילדים משלמים את המחיר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ילד באפגניסטן
צילום: צילום: איי פיי

הילדים משלמים את המחיר: 167 ילדים מתים מדי יום באפגניסטן ממחלות הניתנות לריפוי – כך עולה מדוח מיוחד של האו"ם שפורסם היום (רביעי). הסיבות לתמותה הגבוהה של ילדים לא יפתיעו איש: מחסור חמור בתרופות בבתי חולים, צוותים לא מיומנים או כאלו שעובדים שעות ארוכות, ותשתיות רעועות שלא מאפשרות להביא את הילדים תוך זמן קצר לקבלת טיפול בבית חולים.

לפני השתלטות טליבאן על המדינה באוגוסט 2021, כספים שהוזרמו מחוץ לאפגניסטן אפשרו להחזיק את מערכת הבריאות עם הראש מעל המים – אולם מאז, הזרמת הכספים פסקה כמעט לחלוטין בשל הסנקציות על טליבאן, ומערכת הבריאות האפגנית קרסה כמעט לחלוטין.

לדברי האחות אדימה סולטני: "לפעמים לא נותר לנו שום דבר לעשות – אלא לצפות בתינוק גוסס. אין לנו ציוד וגם הצוותים שלנו לא מספיק מיומנים. מביאים אלינו כל כך הרבה ילדים שסובלים ממחלות קשות. אנחנו צריכות להכריע למי לגשת קודם ולמי לסייע ולמי לא. זה מצב מאוד קשה".

האחות סיפרה לכתבת תחקיר מיוחדת של ה-BBC כי היו מצבים שלבית החולים הובהלו ילדים שניתן היה להציל אותם על פי כל פרמטר רפואי – אך הם מתו בשל מצבה העגום של מערכת הבריאות האפגנית. ארגוני הסיוע עסוקים כעת בשאלה כיצד ניתן להעביר כספים למערכת הבריאות בדרך שתעקוף את טליבאן, אולם כל עוד הארגון ממשיך לשלוט במדינה הדבר אינו אפשרי מעשית.

הפופולריים