קייב תקבל מארה"ב F16? סגן שר החוץ הרוסי: "המערב הולך בנתיב של הסלמה"

קייב תקבל מארה"ב F16? הקרמלין: המערב בנתיב הסלמה
דיווח: ביידן אישר תוכנית להכשרת טייסים אוקראינים במטוסי F16 • מנהיגי ה-G7 נפגשו כדי להתוות צעדים לריסון הסיכונים מול סין ודנו גם בפעולות לסיום המלחמה באוקראינה • זלנסקי צפוי להצטרף לפגישות דו-צדדיות עם כמה מהמדינות המשתתפות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטוס F16
צילום: אי-פי

סגן שר החוץ של רוסיה אלכסנדר גרושקו הגיב היום (שבת) לדיווחים שארצות הברית תספק מטוסי F16 לאוקראינה, ואמר: "המערב הולך בנתיב של הסלמה עם סיכונים גדולים עבורו". בסוכנות הידיעות רויטרס דווח מוקדם יותר שנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הלילה למנהיגי ה-G7 כי וושינגטון תומכת בתוכניות אימונים משותפות של בעלות הברית לטייסים אוקראינים במטוסי F-16.

בכירים אמריקנים העריכו שהזמן המהיר הדרוש לאימון ואספקת המטוסים מוערך בכ-18 חודשים. לדבריהם, אימוני המטוסים מתוצרת אמריקנית יתקיימו באירופה. לפי בכיר אמריקני, ביידן צפוי להכריז על חבילת-סיוע צבאי לאוקראינה בשווי 375 מיליון דולרים במהלך פסגת מנהיגי ה-G7. לדבריו, חבילת הסיוע תכלול, בין השאר, ארטילריה ותחמושת. 

ביידן ומנהיגי ה-G7. צילום: רויטרס

"ככל שהאימונים יתקיימו בחודשים הקרובים, קואליציית המדינות המשתתפות במאמץ יחליטו מתי לספק מטוסים, כמה נספק ומי יספק אותם", הסביר גורם אמריקני. למרות שפקידי הבית הלבן לא הצהירו אילו מדינות ישתתפו, ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק סיפר כי "בריטניה תעבוד עם הולנד, בלגיה ודנמרק - כדי להשיג לאוקראינה את היכולת האווירית הקרבית לה היא זקוקה".

בתוך כך, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמור להגיע היום ליפן, כשהוא מבקש תמיכה במאמצי ארצו להתמודד עם הפלישה הרוסית. זלנסקי צפוי לקיים פגישות דו-צדדיות עם משתתפי פסגת ה-G7, כולל המארח, ראש ממשלת יפן פומיו קישידה. הנשיא ביידן ומנהיגי ה-G7 התכנסו ביפן למפגש פסגה בן שלושה ימים. השיחות עוסקות ביחסים עם סין ובמלחמה באוקראינה.

 

הפופולריים