נשמע מוכר?

למרות ניצחון מיצוטאקיס: יוון בדרך לבחירות חדשות

למרות ניצחון מיצוטאקיס: יוון בדרך לבחירות חדשות
ראש הממשלה המכהן ינסה לזכות עם מפלגתו ברוב מוחלט בפרלמנט היווני. מפלה לשמאל בראשות ציפראס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת יוון
יוון צילום: צילום מסך

ראש ממשלת יוון המכהן קיריאקוס מיצוטאקיס הוא המנצח הגדול של ליל הבחירות במדינה: מפלגתו "הדמוקרטיה החדשה" זכתה ב-146 מושבים בפרלמנט היווני מתוך 300. עם זאת מיצוטאקיס עשוי להכריז בקרוב על בחירות חדשות בקיץ הקרוב על מנת לזכות ברוב מוחלט ולשלוט במדינה ללא צורך להקים קואליציה. ראש הממשלה לשעבר אלכסיס ציפראס ומפלגת השמאל מרכז "ציריזה" קיבלו 20 אחוזים מקולות הבוחרים. ציפראס בירך אמש את מיצוטאקיס על ניצחונו.

בנאום הניצחון שלו אותת מיצוטאקיס כי מערכת הבחירות החדשה נמצאת כבר מעבר לפינה. זאת כשהכריז: "העם סימן לנו באופן ברור שיוון רוצה כי מפלגת 'דמוקרטיה החדשה' תנהיג את המדינה באופן בלעדי". בהקשר זה יש לציין כי על פי השיטה החדשה ביוון נדרשת המפלגה הזוכה להקים קואליציה. אך החל מן הבחירות הבאות אליהן חותר מיציטאקיס תוחזר השיטה הישנה לפיה המפלגה הזוכה מקבלת עוד "50 מושבי בונוס בפרלמנט". ראש הממשלה המכהן מעריך במידה רבה של צדק כי מפלגתו שוב תהייה הגדולה ביותר אם הבחירות יתקיימו בעוד חודשים ספורים ולכן הוא להוט לצאת לבחירות נוספות. 

יש לציין כי מיצוטאקיס מגיע מאחת השושלות המפוארות ביותר בהיסטוריה המודרנית של יוון: אביו קונסטנטינוס מיצוטאקיס כיהן אף הוא כראש ממשלה בשנות ה-90, אחותו דורה בקיאניס שימשה כשרת החוץ ובנה קוסטאס מקיאניס מכהן כיום כראש עיריית אתונה. כעת נותר לראות האם מיצוטאקיס יצליח להשיג רוב בפרלמנט ולשלוט כמעט באופן בלעדי ביוון.  

הפופולריים