גלנט: איראן מחמשת אוניות מסחר בכטב"מים וטילים

גלנט: איראן מחמשת אוניות מסחר בכטב"מים וטילים
ראש אמ"ן: נסראללה קרוב לטעות שיכולה להוביל למלחמה גדולה • איראן בונה מתקן גרעיני עמוק מתחת לאדמה - מחוץ לטווח העומק של הנשק האמריקני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בסיסים צפים איראן
צילום: תקשורת משרד הביטחון

שר הביטחון יואב גלנט חשף הערב (שני) בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן גזרה חדשה בה פועלים לאחרונה הכוחות הימיים של משמרות המהפכה, ליצירת "בסיסי טרור צפים".

כמו כן, השר גלנט ציין כי איראן מחמשת אוניות מסחר בכטב"מים וטילים. במקביל, ראש אמ"ן אהרן חליוה אמר בכנס כי באירוע במגידו מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה הבין שניתן למתוח את המשוואות והוא קרוב לעשות טעות שתגרור את האזור למלחמה גדולה.

בתוך כך, מומחים מזהירים כי איראן בונה מתקן גרעיני מתחת לאדמה בעומק שנמצא מחוץ לטווח העומק של הנשק האמריקני שנועדו להשמיד אתרים מסוג זה. כך פורסם היום בסוכנות הידיעות אי-פי. לפי הדיווח, חוקרים מטעם סוכנות הידיעות תיעדו בתצלומי לוויין את עבודות החפירה להקמת האתר, שנבנה סמוך למתקן הגרעין בנתנז, אשר הותקף כמה פעמים בעבר. מומחים טוענים כי עומק המתקן עומד כעת על 100-80 מטרים, דבר שיקשה מאוד על שימוש בנשק קונבנציונאלי המסוגל להתמודד עם בונקר אטומי סטנדרטי.

המתקן צפוי להיות עמוק יותר מהמתקן בפורדו, אשר עורר ב-2009 את דאגת הממשל האמריקני. בעקבות כך האמריקנים אף החלו לייצר את פצצת התקיפה GBU-57, שביכולותיה לפגוע בעומק של עד 60 מטרים מתחת לפני האדמה.

דיווח זה יקשה על מאמצי המערב לעצור את טהרן מלפתח פצצת אטום. לצד האזהרות על כך שלאחר קריסת הסכם הגרעין איראן החלה לייצר כמות אורניום הקרובה לרמות שיאפשרו לה לפתח נשק גרעיני.

דיווח זה, לצד האזהרות בתקופה האחרונה לפיהן איראן מייצרת אורניום בכמות הקרובה לזו שתאפשר לה לפתח נשק גרעיני, יקשה מאוד על מאמצי המערב לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית. קלסי דבנפורט, מהאיגוד לבקרת נשק בוושינגטון התריעה בפני אי-פי כי מתקן מסוג זה יהיה "תרחיש בלהות". היא הוסיפה כי הדבר עשוי להגביל את יכולות התגובה והתקיפה של ארצות הברית וישראל באיראן.

משלחת איראן לאו"ם הכחישה את הטענות ואמרו כי פעילות הגרעין של איראן מתנהלת בשקיפות תחת אמצעי ההגנה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. לצד זאת, גורמים רשמיים העידו כי איראן מגבילה את יכולות הבקרה של אנשי הסוכנות.

בהכנת הידיעה השתתפה שירז תקווה

הפופולריים