אוסטריה: בית הולדתו של אדולף היטלר יהפוך למרכז הכשרה לזכויות אדם

הבית שבו נולד היטלר יהפוך למרכז הכשרה לזכויות אדם
משרד הפנים האוסטרי הודיע כי הבית שבו גדל הצורר עד גיל שלוש, ושהפך מוקד משיכה לקיצונים, יוסב למרכז שבו יוכשרו שוטרים בנושאי זכויות אדם. "עלינו להכיר בעבר שלנו ולתת למקום הזה פרספקטיבה שהיא בעד החיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אדולף היטלר
צילום: AP

בית הולדתו של אדולף היטלר יהפוך למרכז הכשרה לזכויות אדם עבור שוטרים - כך הודיע היום (רביעי) משרד הפנים האוסטרי. הבית, שנמצא בעיירה בראונאו אם אין שבצפון-מערב המדינה, יוסב גם לתחנת משטרה חדשה.

ההחלטה התקבלה על בסיס המלצות של ועדת מומחים מתחומים שונים שטענו בין היתר כי מהלך כזה יעקר מהמבנה את "המשיכה המיתית שלו עבור מעגלים קיצוניים". "עלינו להכיר בעברנו ולתת למקום הטעון-היסטורית הזה פרספקטיבה שהיא בעד החיים", אמר אוליבר ראת'קולב, פרופסור במכון להיסטוריה עכשווית באוניברסיטת וינה, בתדרוך לעיתונאים. 

חבר נוסף בוועדת המומחים, הרמן פיינר, הוסיף כי "הבניין יהפוך למשרד עבור ארגון זכויות האדם הגדול ביותר באוסטריה – המשטרה – ויהיה גם מרכז להכשרה עבור הנושא הזה, שהוא כל-כך בסיסי בחשיבותו".

הבניין שבו גדל היטלר בצפון-מערב אוסטריה

אדולף היטלר נולד באחת הדירות בבניין המדובר ב-20 באפריל 1889, והתגורר שם עד שמשפחתו עזבה כאשר היה בן שלוש. הבניין בן שלוש הקומות היה שייך למשפחה מקומית במשך עשורים, עוד לפני שהיטלר נולד, ובשנת 1972 משרד הפנים האוסטרי החל לשכור את הנכס ממנה. מאז הושכר המבנה לארגוני צדקה שונים. מאז שנת 2011 עומד המבנה ריק לאחר שארגון למען בעלי צרכים מיוחדים עזב אותו.

בשנת 2016 הודיעה ממשלת אוסטריה כי הנכס ייהרס כולו. לאחר מכן הודיעה כי תרכוש את הבניין בכפייה מהמשפחה שהוא נמצא בבעלותה, מתוקף צו הפקעה מיוחד. לאחר מאבק משפטי ארוך בין הצדדים, שבמהלכו הוחלט כי המשפחה תפוצה, הוחלט לבסוף כי המבנה לא ייהרס.

עלות הפיכתו של המבנה למרכז הכשרה ולתחנת משטרה מוערכת בכ-20 מיליון אירו, והצפי לסיום העבודות הוא במהלך שנת 2025. המשטרה האוסטרית צפויה להיכנס למבנה שנה לאחר מכן.

הפופולריים