הבחירות בטורקיה | דיווח: הנשיא המכהן ארדואן ניצח

הבחירות בטורקיה | דיווח: הנשיא המכהן ארדואן ניצח
על פי דיווחים הצליח הנשיא המכהן כבר כ-20 שנה להשיג יתרון על יריבו, נציג האופוזיציה. זהו הסיבוב השני לבחירות, לאחר שמוקדם יותר החודש לא הצליח אף אחד מהמועמדים לזכות ברוב הקולות. הנושא המרכזי בבחירות היה יוקר המחיה והאינפלציה במדינה
ארדואן וקיליצ'דראולו
צילום: רויטרס

 נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ניצח בבחירות במדינה - כך דווח הערב (ראשון) בכלי תקשורת במדינה. בכך הביס את יריבו, מועמד האופוזיציה קיליצ'דראולו, לאחר שאף אחד מהמועמדים לא השיג רוב מכריע בסיבוב הראשון של הבחירות מוקדם יותר החודש.

מוקדם יותר דווח כי אחרי ספירת 85.45% מקולות הבוחרים בטורקיה, הנשיא המכהן ארדואן זכה ב-53.15% מהקולות בעוד יריבו קיליצ'דראולו זכה ב-46.85% מהקולות. על פי כלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה התקיים שוויון בין שני המועמדים בבחירות, שהנושא המרכזי בהן הוא יוקר המחיה והאינפלציה במדינה. לפי ספירתה של הסוכנות העצמאית "מהפך", ארדואן הוביל ביתרון זעום. 

הקלפיות בטורקיה נסגרו בשעה 17:00 ותוצאות ראשוניות החלו להגיע בשעות הערב המאוחרות. אחוז ההצבעה בסבב הקודם עמד על 88.8%, והוא הסתיים כשלארדואן היה יתרון של 2.5 מיליון קולות. שני המתמודדים מסתמכים על כשמונה מיליון מצביעים שלא הצביעו בבחירות הקודמות, אך היו צפויים להצביע הפעם. מפלגת האופוזיציה שהאשימה את ארדואן בניסיון לחבל ולזייף את הבחירות הציבה מתנדבים ברחבי המדינה במטרה להשגיח על טוהר הבחירות.

ביום הסיבוב הראשון של הבחירות טענה האופוזיציה למניפולציה וזיופים בהצגת תוצאות האמת בתקשורת, אך הנשיא ארדואן מצידו הדף את הטענות ואמר: "יריבינו מנסים להונות את הציבור וטוענים שהם מובילים, אבל לנו יש יתרון של שני מיליון ו-600 אלף קולות".

סבבי הבחירות בטורקיה מתקיימים חודשים בודדים לאחר רעידת האדמה הגדולה שגבתה את חייהם של כ-50 אלף בני אדם במדינה, ועל רקע חוסר שביעות הרצון מהאופן שבו טיפל שלטון ארדואן בניצולים ומאות אלפי חסרי הבית שנותרו בטורקיה כתוצאה מהאסון. במקביל, מתמודדת המדינה עם משבר כלכלי חריף שפוגע באיכות חייהם של מיליוני טורקים – במיוחד ממעמד הביניים.

במקביל מרחפת מעל הבחירות השאלה אם ארדואן יפנה את הבמה במקרה של הפסד, או ינסה להמשיך להיאחז בשלטון בדרכים של כוח. שר הפנים של משטר ארדואן, סוליימן סוילו, כבר אמר כי האופוזיציה אינה מייצגת אינטרסים טורקיים – ושהיא למעשה גרורה של המערב. כך שלא מן הנמנע שאם ההפסד יהיה צמוד ארדואן, שהפך בימי שלטונו את טורקיה מרפובליקה למדינה ריכוזית בעלת משטר נשיאותי, יערב את הצבא ויבטל את תוצאות הבחירות.

הפופולריים