גאה להכריז

הנשיא החדש של לטביה: הומוסקסואל מוצהר

הומוסקסואל מוצהר נבחר לנשיא של מדינה באיחוד האירופי
אדגרס רנקביצ'ס שכיהן כשר החוץ הוא הגיי המוצהר היחיד שיעמוד בראשות מדינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא לטביה אדגרס רינקביצ'ס
צילום: מסך

ראש המדינה הגאה היחיד בעולם: הפרלמנט הלטבי (הסיים) בחר היום (רביעי) באדגרס רנקביצ'ס לנשיאות לטביה. הנשיא המכהן אגילס לוויטס לא התמודד לקדנציה נוספת בשל העדר תמיכה בו בין הסיעות השונות בסיים. בעד רינקביצ'ס הצביעו 52 מתוך 100 חברי הסיים בהם גם חברי סיעות אופוזיציה.

רינקביצ'ס יליד עיירת הנופש  יורמלה. בתחילת דרכו היא כתב רדיו והתמחה בהכנת כתבות בעניינים בילנאומיים. הוא נכנס למערכת הפוליטית ב-2008 אז שימש כראש לשכת הנשיאות. הוא שימש כשר החוץ משנת 2011 ובשנת 2014 יצא מהארון. ככל הידוע רינקביצ'ס ראש המדינה הגאה המוצהר השני בהיסטוריה אחרי פאולו רונדלי ששימש בתחילת העשור הנוכחי לזמן קצר כנשיא סן מרינו.

בנאום הניצחון שלו אמר נשיא לטביה הנבחר: "היום ישובים בבית עשרות אלפי ילדים לטבים שחולמים להיות נשיאים או אלופים אולימפיים. הם חושבים שזה בלתי אפשרי – אבל למעשה הכול אפשרי".

לטביה, אחת המדינות העניות באירופה, היא רפובליקה פרלמנטרית כך שסמכויות הנשיא מוגבלות. הוא רשאי לפזר את הפרלמנט אך לטביה נקלעה למשבר פוליטי שכזה רק פעם אחת מאז התפרקות ברית המועצות בשנת 2011.    

אגב, בתחילת השבוע חגגה לטביה היסטוריה נוספת לאחר שעלתה בפעם הראשונה על הפודיום באליפות העולם בהוקי קרח – הספורט הלאומי במדינה הבלטית. הלטבים סיימו במקום השלישי לאחר ניצחון יוקרתי על ארצות הברית וזכו במדליית הארד.

הפופולריים