על תבונה ורגישות

השלטון בפולין קושר בין צעדת האופוזיציה לצעדות המוות

השלטון בפולין קושר בין צעדת האופוזיציה לצעדות המוות
ההשוואה גררה ביקורת קשה ממוזיאון אושוויץ: "ביטוי בלתי מתקבל על הדעת של שחיתות מוסרית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פולין
צילום: מסך

מוזיאון אושוויץ הגיב בחריפות לפרסום האחרון של מפלגת החוק והצדק הפולנית (PiS) לגבי צעדה שמארגנת האופוזיציה בפולין ותצעד בוורשה ביום ראשון 4 ביוני.

התשדיר שהתפרסם הבוקר (רביעי) ברשתות החברתיות מטעם המפלגה השלטת מראה את הכניסה למחנה אושוויץ ותוהה:  ״האם אתה באמת רוצה להשתתף בצעדת 4 ביוני?״

מוזיאון אושוויץ צייץ: ״זהו ביטוי עצוב, כואב ובלתי מתקבל על הדעת של השחיתות המוסרית והאינטלקטואלית של הדיון הציבורי", כתבו נציגי המוזיאון בחשבון הרשמי שלהם.

"האינסטרומנטליזציה של הטרגדיה של האנשים שסבלו ומתו במחנה הגרמני הנאצי אושוויץ - מכל צד של המחלוקת הפוליטית - היא פגיעה בזכר הקורבנות. זהו ביטוי עצוב, כואב ובלתי מתקבל על הדעת של המוסרי. ושחיתות אינטלקטואלית של הדיון הציבורי", נכתב בציוץ.

ביום ראשון, 4 ביוני, צפויה  צעדה שיזם מנהיג האופוזיציה, יו״ר מפלגת הפלטפורמה האזרחית, דונלד טוסק. הצעדה אמורה להיות ביטוי "נגד מחירים גבוהים, גניבות ושקרים, למען בחירות חופשיות ופולין דמוקרטית ואירופית".

פוליטיקאים ואנשי תרבות רבים הצהירו על השתתפותם באירוע. מה שהוביל לסרטון המשווה את הצעדה ל״צעדות המוות״ הוא ציוץ חסר טעם של עיתונאי פולני עצמאי, שהודח מהשבועון ניוזוויק בגרסא הפולנית שלו, בשם תומאש ליס, לפיו בכירי PiS דודה וקצ׳ינסקי צריכים להיות “באותו תא”. הוא השתמש בביטוי בפולנית שמתאים יותר ל״תא גזים״ מאשר ל״תא מעצר״.

הפופולריים