חגיגה מביכה

בית ספר פולני מציג: מסיבת קצף בבית עלמין יהודי

בית ספר פולני מציג: מסיבת קצף בבית עלמין יהודי
כך הפך אתר קבורה יהודי עתיק למגרש ספורט המשמש למשחקים וחגיגות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית קברות עתיק שהפך לזירה של חגיגות
צילום: מסך

הקיץ הגיע מוקדם גם לפולין וכדי להתרענן בחום ובכיתות הלא ממוזגות, יזם ביום שישי האחרון בית הספר היסודי בעיירה קז׳ימירז׳ דולני הנמצאת מערבית לעיר לובלין, מסיבת קצף במגרש הספורט של בית הספר. לו היו התלמידים חופרים מעט מתחת למגרש הספורט היו מגלים כי מתחת לו נמצאים שרידי קברים יהודים.

לאורך השנים שלאחר השואה, נשכח מקום קבורתו של רבי יחזקאל מקוזמיר (אדמו״ר שחי ופעל במחצית הראשונה של המאה ה 19). חסידי מודז׳יץ שהיו פוקדים את בית העלמין היהודי החדש בעיר, עשו זאת מבלי שידעו היכן טמון מייסד החסידות שלהם. איש לא שיער כי לא רחוק משם במרחק של מאות מטרים, ישנו בית עלמין נסתר נוסף שילדי קזימירז׳ דולני משחקים עליו מידי יום כדורגל. כשהחלו החסידים לשאול, התברר להם כי אבותיהם טמונים בבית עלמין אחר, הישן, הנמצא מאות מטרים מבית העלמין החדש - תחת מגרש הספורט.

 

בתקופת השואה, נכבשה קזימירז׳ דולני בידי השלטון הנאצי. בהוראת הגרמנים, היהודים נאלצו להרוס את שני בתי העלמין ולסלול כבישים בעזרת המצבות בעבודות הכפיה שהוטלו עליהם. עדויות של ניצולים סיפרו כי היהודים אולצו לעקור את מצבות בני קהילתם ולהשתמש בהם לצורך עבודות בניה וסלילת הכבישים. לאחר הריסת בית העלמין הישן, השטח הפך להיות לאזור לחניית סוסים, ובית העלמין הפך להיות למגרש ללא שימוש שבסמוך לו היה בית הספר המקומי של קזימירז׳ דולני.

בסרטון שהתגלה בארכיונים, ניתן לראות את היהודים עובדים בהרס בית העלמין בכפיה, את בית הספר הנמצא בסמוך לבית העלמין היהודי. בשנת 2011, החריב פיצוץ של צינור גז את אחד האגפים של בית הספר ולרשויות לא היתה כל ברירה אלא להרוס את בית הספר עד היסוד ולבנותו מחדש. במשך השנים נעשה תכנון מחדש של בניית בית הספר. במסמכי התכנון נכתב מפורשות כי במגרש הספורט של בית הספר היה פעם בית עלמין יהודי ולכן יש לבנות אנדרטה לזכרם של יהודי העיר.

הקבלן המבצע נדרש להקים מצבת אבן ובה ציון בעברית ופולנית לפיו במקום היה בית עלמין יהודי, אבל דבר לא נעשה כדי לשמר את בית הקברות עצמו, או לפחות להימנע מהבנייה עליו. פניותיהם של חסידי מודז׳יץ לראש העיר, כמו גם מאמצי מאיר בולקה מארגון J-nerations עלו בתוהו, וב-2018 נפתח מגרש הספורט ששימש ביום שישי האחרון גם אתר למסיבת קצף.

מאיר בולקה, יו"ר J-nerations הארגון לשימור המורשת היהודית במזרח אירופה, אמר בתגובה: "מסיבת קצף בבית עלמין יהודי זה אחד הקוים האדומים הקשורים לחילול בתי העלמין היהודיים בפולין. ההתנהלות הזאת לא ברורה. מעל לחמש שנים שאני נמצא בתהליכים מול העיריה כדי להסדיר את גאולת בית העלמין היהודי ואף הוצעה לעיריה עסקה נדיבה להחלפת שטחים אלא שראשי העיירה הזאת שרוב תושביה היו יהודים, דאגו לעכב כל התקדמות בעניין.

"בית ספר אמור לחנך לסובלנות ולכבד כל אחד ולצערי המראות האלה מקוממים. מדובר בביזוי הדת היהודית, תקיעת אצבע בעין וסכין בלב. אני קורא לראש העיר לשבת איתי לפגישה בעניין בית העלמין ללא כל דיחוי".

 

 

 

הפופולריים