אוקראינה: יירטנו שיחה שמוכיחה שרוסיה פוצצה את הסכר

אוקראינה: יירטנו שיחה שמוכיחה שרוסיה פוצצה את הסכר
לטענת שירות הביטחון האוקראיני, צוות חבלה רוסי או פרו-רוסי פעל להפצצת הסכר כד להפחיד, אבל "זה הלך רחוק מדי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סכר נובה קחובקה
צילום: רויטרס

שירות הביטחון האוקראיני טען היום (שישי) כי יירט שיחה שמוכיחה כי רוסיה היא שפוצצה את סכר נובה קאחובה והביאה להצפות. מהשיחה המוקלטת לכאורה עולה כי צוות חבלה רוסי או פרו-רוסי פעל להפצצת הסכר כטקטיקת הפחדה, אבל "זה הלך רחוק מדי ממה ששיערו", וכעת אין מים לקירור הכור הגרעיני בז'פוריזיה. הסכר, שנבנה בשנות ה-1950, התפרק מהר. לפי ההקלטה, "אלפי בעלי חיים" נהרגו בפארק הספארי הסמוך.

אתמול ביקר נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי באזורים שנפגעו כתוצאה מפיצוץ והרס נובה קחובקה שבחרסון. הוא פגש את צוותי החירום, וגם ביקר בבית חולים מקומי. זלנסקי אמר בשיחה עם כוחות ההצלה כי "יש לעשות הכול כדי לסייע לאנשים". זלנסקי גם הורה לפצות את התושבים בגין אובדן רכוש. מנגד בקרמלין טענו שהנשיא ולדימיר פוטין מעודכן על האירועים אך אין לו בשלב זה כוונה להגיע לאזור האסון.

ברוסיה דווח על חמישה אזרחים ראשונים שנספו באירוע - רועי צאן שטבעו למוות. מאמצי החילוץ וההצלה נמשכים. שר בממשלת אוקראינה טען שכ-30 יישובים הוצפו לאורכו של נהר הדנייפר. גודל השטח המוצף הוא כ-600 קילומטרים רבועים. מושל מטעם השלטונות הרוסים טוען שהאוקראינים הפגיזו נקודת פינוי, וגרמו להריגתם של שניים.

מאות אלפי בני אדם נותרו ללא אספקת מי שתייה סדירים, והרשויות נאלצות להצניח אליהם בקבוקי שתייה. בצלב האדום הזהירו שהצפות האזורים שבקרבת הסכר ההרוס עלולים לעקור ממקומם מוקשים ולצוף לאורך האזור המוצף, דבר שיפגע באוכלוסייה אזרחית למשך עשורים רבים.

הפופולריים