למה עיריית ברלין פיצתה בית בושת בעיר ברבע מיליון אירו?

למה עיריית ברלין פיצתה בית בושת בעיר ברבע מיליון אירו?
הזנות אומנם אינה בלתי-חוקית בגרמניה, אבל פשיטה משטרתית אחת בחשד לשורה של עבירות בין כותלי בית הבושת - עלתה ביוקר לעיר הבירה הגרמנית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארטמיס, בית בושת, ברלין, גרמניה
צילום: Paul Zinken/dpa/picture alliance

עיריית ברלין פרסמה בסוף השבוע האחרון התנצלות בפני בית בושת גדול בעיר והסכימה לשלם לו 250 אלף אירו (כמיליון שקלים), כפיצוי על פשיטה משטרתית שביצעה בו לפני כשבע שנים. בתביעה שהוגשה נגד בית הבושת ב-2018, טענו התובעים מטעם העירייה לשורת עבירות של פשע מאורגן שהתרחשו בין כותלי המתחם, אך לא הצליחו להוכיח את טענותיהם ובעקבות כך ספגו תשלום פיצויים גבוה במיוחד.

באותה תקרית, שהתרחשה ב-2016, פשטו מאות שוטרים על הסאונה ובית הבושת "ארטמיס" במערב הבירה הגרמנית, ועצרו כמה אנשים בחשד לסחר בבני אדם, העלמת מס ושורת עבירות נוספות - פשעים שהם אכן נפוצים בתעשיית המין הגרמנית, כשלעצמה אינה בלתי חוקית במדינה. שני מפעילי בית הבושת פנו אז בתביעה לבית המשפט כנגד העירייה בטענה למעצר שווא, ובדצמבר האחרון קבע בית המשפט לערעורים בברלין כי ההערות שהשמיעה הפרקליטות במסיבת העיתונאים היו "פוגעניות, מוגזמות, ונועדו להטיל אימה" - וחייב את הנהלת העירייה לשלם פיצויים בסך 100 אירו לבעלי המוסד.

אולם המפעילים של בית הבושת לא הסתפקו בסכום הזה, ופתחו בתביעה שנייה בגין מעצר שלא כדין ודרשו פיצוי גבוה יותר. בסיום ההליך המשפטי הגיעו הצדדים להסכמה לפיה העירייה תפרסם התנצלות ותשלם פיצוי של 250 אלף אירו לבית הבושת, כחלק מהסדר מחוץ לכותלי בית המשפט. ביום שישי האחרון, לאחר סגירת התיק, פרסמה העירייה את כתב הכניעה שבו כתבה: ״מדינת ברלין מתנצלת על המעצר בטרם משפט, ועל הפגיעה שספגו העצורים באותה עת כתוצאה מהחיפוש, המעצר, כתב האישום והצהרות הפרקליטות".

עורכת הדין של המפעילים, מרגרטה גראפין פון גאלן, אמרה שההסדר הוא "אות טוב להחזרת האמון בשלטון החוק". לטענתה, בעלי המקום ישתמשו במזומן כדי לפצות את העובדות שנעצרו באותה עת, ואת השאר יתרמו לצדקה.

הפופולריים