משלמת את המחיר

"אופרת סבון שהלכה רחוק מדי": הסערה הפוליטית בסקוטלנד

"אופרת סבון שהלכה רחוק מדי": הסערה הפוליטית בסקוטלנד
רה"מ לשעבר ניקולה סטרג'ן אמנם שוחררה שעות לאחר שנעצרה ונחקרה במסגרת פרשיית שחיתות – אך באופוזיציה וגם במפלגתה שלה נשלפו הסכינים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניקולה סטרג'ן
צילום: מסך

רק לפני שלושה חודשים ניקולה סטרג'ו הייתה ראשת ממשלת סקוטלנד ואבל אמש (ראשון) היא נעצרה למשך כמה שעות ונחקרה במשטרה כחשודה  בפרשה במסגרתה נעשה "שימוש לא ראוי" ב-600 אלף פאונד שגויסו כתרומות לקמפיין העצמאות של סקוטלנד בהנהגת סטריינג' ומפלגתה. ראשת הממשלה לשעבר שוחררה ממעצר כעבור כמה שעות אך כתם גדול דבק בה ובמפלגת ה-SNP  שהיא עדיין נחשבת לאחת מבכיריה.

סטרנג'ן פרשה לפני שלושה חודשים במפתיע מהנהגת המדינה והנהגת המפלגה ופינתה את מקומה לחומזה יוסף הכריזמטי ממנה. רבים תהו מדוע הזדרזה הפוליטיקאית המיומנת בת ה-52 לפרוש אחרי 9 שנים בהגה השלטון – דווקא כשהקמפיין למען עצמאות סקוטלנד צבר פופולריות ציבורית רבה. אך כעת רבים מעריכים שהקדימה תרופה למכה לאחר שהבינה כי פרשת התרומות תתפתח לשערוריית ענק. אך אם לשפוט על פי העיתונים בסקוטלנד ראשת הממשלה מתכוונת להילחם על חפותה ועל שמה הטוב כשהכותרות מביאות את גרסתה ולפיהן: "אני חפה מכל פשע".

עם זאת, בבוקר שאחרי החקירה של סטרג'ן מתגברים הקולות לסלק אותה משורות המפלגה ומן המערכת הפוליטית. קריאות אלו מגיעות כמובן מן האופוזיציה אך גם ממפלגתה של סטרג'ן. אש ריגאן שהפסיד ליוסוף את הבחירות על הנהגת סקוטלנד אמר הבוקר בשידור רדיו: "יש תקדימים במפלגה. אדם שהסתבך בעניינים אלו משעה את עצמו עד להתבהרות ענייניו. אני חושב שאם סטרג'ן תנהג כך היא תאשרר את המחויבות שלה כלפי המפלגה". כשנשאל האם על יוסוף להשעות מיוזמתו את חברותה במפלגה אם לא תעשה זאת בעצמה השיב ריגאן: "כן, אני חושב שזה מה שחמזה צריך לעשות תחת נסיבות אלו".

חבר הפרלמנט אנגוס מקניל, אף הוא איש מפלגת השלטון, אמר שהוא תומך בפרישה זמנית של ראשת הממשלה לשעבר מן המערכת הפוליטית וסיכם את המצב כך: "מה שקרה הוא שזו אופרת סבון שהסתבכה והלכה רחוק מדי. צריך להספיק אותה כאן ועכשיו".

הפופולריים