מרד הצעירים בסין: לא רוצים להתחתן ולהביא ילדים

מרד הצעירים בסין: לא רוצים להתחתן ולהביא ילדים
מספר הזוגות שנישאים במדינת הענק צנח ב-50% בתוך עשור. בין הסיבות: שינויים חברתיים והיחס הנוקשה של השלטון לאוכלוסייה בתקופת הקורונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צעירים סינים
צילום: מסך

המשבר הדמוגרפי בסין הולך ומעמיק: המדינה שאיבדה לאחרונה את התואר המדינה המאוכלסת בעולם לטובת הודו, דיווחה על שיעור הנישואים הנמוך ביותר מאז שהחל רישום מסודר של הנושא. על פי הנתונים הרשמיים, בשנת 2022 נישאו ברחבי סין 6.83 מיליון זוגות בלבד – מדובר בירידה של כ-10% ביחס לשנת 2021 – בה נישאו במדינה כ-7.63 מיליון זוגות.

שנת 2022 התאפיינה במגבלות קורונה חמורות בשורה ארוכה של אזורים בסין, כולל בערים הגדולות, ואכן ניתן להסביר בכך את הירידה בכמות הזוגות שנרשמו לנישואים, אולם מבט מעמיק יותר מגלה כי מדובר במגמה שנמשכת כבר עשור. בשנת 2013 נרשמו לנישואים מספר שיא של כ-13 מיליון זוגות, ומאז המספר הולך ויורד בהתמדה. כעבור עשור עומד מספר הנרשמים על 50% בלבד ביחס לשנת 2013.

הנושא מדאיג מאוד את ממשלת סין, שכן הנתון הנוגע לרישום זוגות לנישואים משתלב במגמה כללית של צמצום אוכלוסיית המדינה. על פי נתונים רשמיים, אוכלוסיית סין הצטמצמה בשנת 2022 לראשונה מזה 60 שנה. כמות הלידות עמדה על 6.77 לידות על כל 1,000 נפש. זוהי הרמה הנמוכה ביותר של לידות מאז הקמתה של סין הקומוניסטית ב-1949.

לדעת פקידים בסין, שינויים חברתיים רחבים, במסגרתם הנשים מעדיפות לפתח קריירה במקום ללדת ילדים, תורמת לנתונים. בסין עולה טענה לפיה היחס הנוקשה לאזרחים במהלך הקורונה הוביל גם הוא למצב – זאת משום שצעירים רבים סרבו להקים משפחות ו"להביא ילדים בסין הקומוניסטית" בשל הדיכוי האלים של המהומות שפרצו על רקע המגבלות. כעת ממשיכים בבייג'ינג לנסות ולעודד צעירים להקים משפחות, ולמעשה להחזיר את הגלגל החברתי לאחור.  

הפופולריים