אומרים שלום לזרע ולביצית? מדענים הצליחו לייצר "עוברים סינטטיים"

מדענים הצליחו לייצר "עוברים סינטטיים"
מדענים הצליחו לייצר את העוברים מתאי גזע, המזכירים עובר בשלבים המוקדמים ביותר של ההתפתחות האנושית. הם חסרי לב פועם או ראשית מוח, אך כוללים תאים שבדרך כלל ירכיבו את השלייה והעובר עצמו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מעבדה, בדיקות, בית חולים, בדיקה
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חוקרים הצליחו ליצור עוברים אנושיים סינטטיים, המוגדרים כמקבץ תאי גזע ללא חיות. מדובר בפריצת דרך העשויה להימנע מהצורך במפגש של ביצית וזרע, אך יחד עם זאת, היא מביאה איתה קשיים משפטיים של ממש, כך דווח אתמול (רביעי), בגארדיאן הבריטי.

מדענים אומרים כי אותם עוברי מודל, המזכירים עובר בשלבים המוקדמים ביותר של ההתפתחות האנושית. הם חסרי לב פועם או ראשית מוח, אך כוללים תאים שבדרך כלל ירכיבו את השלייה, שק החלמון ואת העובר עצמו.

לדבריהם, התגלית עשויה לספק חלון מכריע להשפעת הפרעות גנטיות והסיבות הביולוגיות של הפלות טבעיות חוזרות. עם זאת, המחקר מעלה גם סוגיות אתיות ומשפטיות כבדות, מהסיבה שיישויות שגדלו במעבדה נמצאות מחוץ לחקיקה הקיימת בבריטניה ובמרבית המדינות האחרות.

ההכרזה על פריצת הדרך הזו נעשתה ביום רביעי בכנס השנתי של החברה-הבינ"ל לחקר תאי-הגזע בבוסטון, על-ידי פרופסור מגדלנה זרניקה-גוטץ מאוניברסיטת קיימברידג' והמכון הטכנולוגי של קליפורניה.

הפופולריים