משרד רה"מ: חוקרת ישראלית נעלמה בעיראק - ונחטפה בידי מיליציה שיעית

חוקרת ישראלית נעלמה בעיראק - ונחטפה בידי מיליציה שיעית
ישראל פועלת בשיתוף עם ארה"ב במטרה להביא לשחרור החוקרת אליזבת צורקוב, שמתמחה בחקר סוריה ועיראק. היא נכנסה למדינה באמצעות דרכונה הרוסי • אימה לכאן חדשות: "לא ידעתי שהיא נמצאת בעיראק, לא דיברו איתי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אליזבט צ'ורקוב
צילום: כאן חדשות

משרד ראש הממשלה אישר היום (רביעי) כי אליזבת צורקוב, אזרחית ישראלית ורוסית, נעדרת כמה חודשים בעיראק ומוחזקת על ידי המיליציה השיעית כתאאב חיזבאללה. ישראל פועלת בשיתוף עם וושינגטון במטרה להביא לשחרורה והיא עודנה בחיים. ישראל הדגישה כי היא רואה בעיראק אחראית לגורלה ולשלומה. נמסר כי האירוע מטופל על ידי גורמים ישראלים רלוונטיים. 

לפי הודעת המשרד, צורקוב היא אשת אקדמיה אשר פקדה את עיראק באמצעות דרכונה הרוסי, ומיוזמתה האישית, לטובת עבודת דוקטורט ומחקר אקדמי מטעם אוניברסיטת פרינסטון שבארצות הברית. הדוקטורט של צורקוב עוסק בהשוואה בין התנועה הצדרית והכוחות הלבנוניים. את מחקר השטח היא עשתה בעיראק ובלבנון.

בימים הראשונים שלאחר היעלמותה יצאו דיווחים בבגדד לגבי "חטיפתה של אישה רוסיה המחזיקה באזרחות אמריקנית", כאשר ייתכן שמדובר בצורקוב. לפי מקור עיראקי, צורקוב לא מחזיקה באזרחות אמריקנית, אלא באזרחות כפולה של ישראל ורוסיה. אירנה, אימה של אליזבת, סיפרה לכאן חדשות כי אף גורם רשמי לא פנה אליה וכי היא כלל לא ידעה שבתה נמצאת בעיראק. "אני דואגת לה, התכתבתי איתה לפני כחודשיים", הוסיפה האם. 

צורקוב, שירתה בצה"ל, נכנסה לעיראק אחרי שהוזהרה שלא לשוב לשם. תחילה היא ביקרה באזור כורדיסטאן טרם הגיעה לבגדד, ואולם, שגרירות רוסיה בבגדד מסרה לאתר כי "אין להם שום מידע הקשור לצורקוב", לא לגבי האזרחות שלה ולא לגבי מה שקרה לה בעיראק. בפברואר 2021 כתבה בציוץ: "אני באופן כללי נגד עסקאות שבויים (גם אם אני אסתבך בביקור הבא בסוריה/עיראק)".

בנוסף, דווח כי במשרד הפנים האמריקני הקימו צוות חקירה שבעקבותיו נעצר אותו אדם איראני. יש לציין כי מאז לא דווח דבר על התקרית, אך באחד מהדיווחים פורסמה תמונתה של צ'רקוב. הפעם האחרונה שצורקוב צייצה בחשבון הטוויטר שלה הייתה ב-21 בחודש מרץ האחרון.

גדודי חיזבאללה העיראקיים הם התארגנות חמושה שיעית שהוקמה מכמה התארגנויות חמושות ב-2007 בחסות איראן כדי להיאבק בפלישה האמריקנית בעיראק. בעשור האחרון הפכה ההתארגנות לחלק מארגון הגג של המיליציות השיעיות בעיראק (אל-חשד א-שעבי, הגיוס העממי), שהוקם כדי לסלק את דאעש, שהשתלט על חלקם נרחבים מעיראק.

מדובר בהתארגנות שנחשבת למסועפת לאיראן ומקבלת, על פי הדיווחים, תמיכה ישירה ממנה - אמצעי לחימה וסיוע כספי. ההתארגנות הזו נוהגת לשגר לא מעט איומים כלפי ארצות הברית וכלפי ישראל ומאוד מיליטנטית כלפי כל גורם בעיראק שמתנגד להשפעה האיראנית שם. מי שעומד בראש ההתארגנות ככל הידוע הוא חאג' אבו חוסיין אל-חמידאווי.

בהכנת הידיעה השתתפו: שחר אלהרל, רועי שרון, סולימאן מסוודה, עמיחי שטיין, ערן זינגר וגילי כהן

הפופולריים