בדרמה של הרגע האחרון: המועמד הפרו-ישראלי לא יהיה ראש עיריית ברצלונה

דרמה: המועמד הפרו-ישראלי לא זכה בראשות העיר ברצלונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוויאר טרייאס
צילום: עיריית ברצלונה

המפלגות הבדלניות הקטאלוניות הגיעו הבוקר (שבת) להסכמה על הקמת קואליציית מיעוט במועצת העיר ועל תמיכה בראש העיר לשעבר שוויאר טרייאס. אותן מפלגות חגגו כבר את הניצחון שהסתמן אמנם בדרמה של הרגע האחרון, הבדלנים בסוף לא הצליחו לרשום ניצחון וראש עיריית ברצלונה החדש הוא המועמד הסוציאליסט ג'אומה קולבוני. 

כאמור, המפלגות הבדלניות הסכימו על הקמת קואליציית מיעוט, דבר שהיה מחזיר לכיסא ראש העיר את שוויאר טרייאס. הדבר הפיח תקווה בקרב הישראלים, בשל תמיכתו במדינה, בשונה מראשת העיר המכהנת. מפלגתו של טרייאס, ״ביחד״ (JUNTS) התחייבה במערכת הבחירות ובשיחה עם עיתון ARA לפני ימים אחדים ״להפוך את החלטות קולאו ולהשיב את ההסכמים עם עיריית תל אביב ולחדש את היחסים עם ישראל". טרייאס, שכיהן בעבר כראש עיריית ברצלונה, ביקר בישראל ב-2013. ונפגש עם ראש עיריית ת"א-יפו, רון חולדאי. בתקופת טרייאס נחתמו בין ברצלונה לתל אביב הסכמי שיתופי פעולה שונים בתחומי החדשנות, הטכנולוגיה ופיתוח אורבני.

אך כאמור, החגיגות של הבדלנים היו מוקדמות מדי. בעקבות ההסכם של הבדלנים, אנשי ראש העיר המכהנת קולאו החליטו להודיע כי יעניקו תמיכה מבחוץ למועמד הסוציאליסטי.  באותה הסיטואציה, הכל היה תלוי במפלגה השמרנית שנאלצה לקבוע האם להעניק ניצחון ליריביהם מהשמאל, או לתת לבדלנים להשתלט על העיר השנייה בגודלה. ההחלטה היתה מושפעת משיקולי ההנהגה הארצית בעיקר בשל ההליכה לבחירות כלליות מוקדמות בחודש הבא.

אחרי דרמה של הרגע האחרון - המועמד הפרו ישראלי לא זכה לרוב במועצת העיר וראש העיר החדש יהיה הסוציאליסט ג׳אומה קולבוני. קולבוני מנצח באמצעות הסכמה חסרת תקדים של השמאל הקיצוני (קולאו) ומפלגת השמרנים הימנית שהעדיפו לתמוך יחד במועמד סוציאליסט על פני בדלן קטאלוני. בשל נחיצות תמיכת קולאו ואנשיה במועמד הסוציאליסטי (שהביע תמיכה בהפיכתן) כעת ספק אם ההחלטות האנטי-ישראליות יבוטלו.

בעקבות התוצאות הדרמטיות, פעילה מרכזית במאבק נגד המדיניות האנטי-ישראלית בלאנקה נבארו, חברת הפרלמנט המחוזי של קטאלוניה, אמרה לכאן חדשות כי "ביום שני נגיש עצומה למועצת העיר כדי לחדש את הסכם ערים תאומות עם ת״א. למהלך ישנו רוב מובהק". לדבריה, לפי התוצאות של הבחירות שנערכו בחודש שעבר, מפלגת השלטון הסוציאליסטית, המפלגה השמרנית ומפלגת ״ביחד״ הגדולה שבמחנה הבדלני- כולן תומכות בהפיכת מדיניות של קולאו כלפי ישראל.

נזכיר כי בבחירות התקיימו לפני כשלושה שבועות, ראשת העיר של ברצלונה ב-8 השנים האחרונות, אדה קולאו, סיימה במקום השלישי. קולאו, שיזמה וקידמה את ניתוק ברית הערים התאומות בין תל אביב לברצלונה בחודש פברואר האחרון, היא מתנגדת ישראל קולנית ותומכת BDS ידועה. בשנת 2014, עוד בטרם התמנתה לראשת העיר של הקטלונים, צייצה קולאו בחשבון הטוויטר שלה בזמן מבצע "צוק איתן": "ישראל רוצחת חפים מפשע בעזה, אני דורשת מברצלונה וקטלוניה לנתק את הקשרים״. ב-2016 תמכה במשט לעזה, ב-2018 ביקשה לעצור מכירת נשק ספרדי לישראל, ב-2021 קראה בראיון לרדיו לתקיפות בעזה "פראיות ולא אנושיות".

הפופולריים