סערה בגרמניה: האם ראוי להופיע באירוע פוליטי במדי משטרה?

סערה בגרמניה: האם ראוי להופיע באירוע פוליטי במדי משטרה?
האלופה האולימפית לשעבר, וקצינת המשטרה בהווה קלאודיה פכשטיין נאמה באירוע של המפלגה הנוצרית דמוקרטית. היא קראה לגרש מבקשי מקלט שבקשתם נדחתה ועוררה דין ציבורי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קלאודיה פכשטיין
צילום: מסך

האלופה האולימפית לשעבר, וקצינת המשטרה בהווה קלאודיה פכשטיין עוררה זעם ודיון ציבורי בגרמניה, כשנאמה באירוע מפלגתי של המפלגה הנוצרית דמוקרטית (ה CDU) בעודה במדי משטרה. כאן יודגש כי אחד מלקחי האירועים בין 1933 ל-1945  היה שלובשי מדים בגרמניה רשאים להיות גם חברי מפלגה - אך עליהם להפריד בין הפרסונה הפוליטית שלהם, לבין תפקידם הצבאי/משטרתי.

פכשטיין זכתה חמש פעמים במדליית הזהב במשחקי החורף האולימפיים. היא התמודדה כמועמדת CDU בברלין בבחירות הפדרליות ב-2021, אך לא נכנסה לפרלמנט. פכשטיין הופיעה בכנס ה CDU בברלין בשבת וחוללה דיון שנמשך כל סוף השבוע. על עובדי מדינה חלה חובת נייטרליות פוליטית ולכן המשטרה הפדרלית יזמה בדיקה מנהלית בנושא.

פכשטיין דחתה את הביקורת על הופעתה במדים, וטענה כי היא אינה חברת מפלגה, אלא הייתה אורחת ב-CDU - "כספורטאית, עובדת מדינה וכשוטרת פדרלית". לדבריה, ״אין איסור מפורש ללבוש מדים באירועים מפלגתיים". בראיון ל"בילד" אמרה שזה כבוד עבורה ללבוש את המדים ושהיא תעשה זאת שוב.

מנהיג CDU, יו״ר האופוזיציה פרידריך מרץ כבר דחה את הביקורת. אמש הגדיר את הופעתה של פכשטיין כ״מבריקה״. פכשטיין דיברה מניסיונה על חשיבותם של מועדוני ספורט עממיים ושל החינוך הגופני בבתי הספר.

אך הנאום לא כלל רק ענייני ספורט. פכשטיין גם קראה לגרש מבקשי מקלט שבקשתם נדחתה. ״זה מבטיח יותר ביטחון בחיי היומיום. היכולת להשתמש בתחבורה ציבורית ללא מבטים מפוחדים היא אחת הבעיות שמשפיעות במיוחד על אנשים מבוגרים ונשים״, אמרה בעודה במדים.

הפופולריים