הפיכה? מפקד כוח וגנר, שהוכרז מבוקש, חדר עם כוח צבאי לרוסיה

הפיכה? מפקד כוח וגנר, שהוכרז מבוקש, חדר לרוסיה
יבגני פריגוז'ין, ראש כוח שכירי חרב בשירות הרוסים, טען כי צבא רוסיה ירה טילים על אנשיו, ונכנס לתוך גבולות רוסיה עם, לטענתו, עשרות אלפי לוחמים בשביל לנקום. בחשבון הטלגרם שלו פרסם: "זו אינה הפיכה צבאית אלא מצעד של צדק"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפקד כוח וגנר, יבגני פריגוז'ין
צילום: אי-פי

יבגני פריגוז'ין, מפקד יחידת שכירי החרב "כוח וגנר", הודיע הלילה (שבת) בערוצי הטלגרם שלו שחצה את גבול רוסיה יחד עם 25,000 לוחמים. "חצינו את הגבול לרוסיה, נשמיד כל מה שיעמוד בדרכנו, נלך עד הסוף", הוא טען. 

לפעולה זו התכוננו שירותי הביטחון הרוסיים, שהגבירו את האבטחה סביב מבני ממשלה, מרכזי תחבורה ומוקדים חשובים אחרים בבירה מוסקווה בעקבות ההצהרות של פריגוז'ין. בתמונות ובסרטונים המופצים ברשת נראים משוריינים וכלי רכב צבאיים נעים ברחובות מוסקווה, בחלקם ליד בנייני הממשלה והדומא (הפרלמנט הרוסי).

הדרמה החלה לאחר שמפקד "כוח וגנר" פרסם בחשבון הטלגרם שלו כי צבא רוסיה הרג "מספר עצום" של לוחמי המיליציה בהתקפה על הבסיס שלהם. לדבריו לירי אחראי שר ההגנה הרוסי שויגו, שכינה אותו "חלאה". פריגוז'ין איים לנקום בצמרת הביטחונית של רוסיה ואמר כי חובה לעצור אותה. הוא הדגיש: "זו אינה הפיכה צבאית אלא מצעד של צדק. לפקודתי סרים 25 אלף לוחמים, ויחד אנחנו הולכים להבין מדוע הכאוס משתולל במדינה שלנו. מי שיתנגד ייחשב לאיום ויושמד".

הקרמלין הודיע כי הנשיא פוטין מעודכן באירועים והורה לנקוט את הצעדים הדרושים. שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה, האף-אס-בה, פתח בחקירה נגד פריגוז'ין והפרקליטות הרוסית מסרה כי הוא נחשד ב"ארגון מרד מזויין", כשעונש בגין סעיף זה הוא בין 12 ל-20 שנות מאסר.

האף-אס-בה קורא ללוחמי כוח וגנר שלא לציית למה שהוגדר "הפקודות הפושעות והבוגדניות של פריג'וזין" אלא לעצור אותו. על פי דיווח ברשת BBC בשפה הרוסית, מחסומים הוצבו בדרך המובילה ממוסקווה לעיר רוסטוב וכוחות הביטחון הונחו לפתוח באש במקרה של איום.

בד בבד, משרד ההגנה הרוסי טוען כי אוקראינה מתכוונת לנצל את "הפרובוקציה של פריגוז'ין", ומרכזת כוחות באזור העיר באחמוט – אותה כבשו אנשיו של ראש כוח וגנר לפני כחודש. הגנרל הרוסי סרגיי סורוביקין פנה ללוחמי כוח וגנר בפנייה ששודרה בטלוויזיה הממלכתית של רוסיה ואמר: "תעצרו את השיירות שלכם כל עוד לא מאוחר - על כולם להישמע להוראות הנשיא". 

גורמים רשמיים בארצות הברית מציינים: "הרטוריקה של פרוגז׳ין שונה מהרגיל. זה אמיתי", כך לפי דיווח ב-CNN. בנוסף, המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית מסרה כי הם עוקבים אחרי המצב ברוסיה, והם עומדים להתייעץ עם בעלי הברית והשותפות שלהם בנוגע להתפתחויות הללו.

הפופולריים