החלטה היסטורית של העליון בארה"ב: תבוטל העדפה מתקנת בקבלה לאוניברסיטאות

העליון בארה"ב: תבוטל העדפה מתקנת בקבלה לאוניברסיטאות
ההחלטה, שהתקבלה ברוב של שישה שופטים שמרנים מול שלושה ליברלים, הופכת מדיניות בת עשרות שנים שאפשרה לתת עדיפות לקבלת סטודנטים שחורים או בני קבוצות מיעוט אחרות. מישל אובמה: "לבי נשבר עבור הצעירים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית המשפט העליון של ארצות הברית ביטל את ההעדפה המתקנת בקבלה לאוניברסיטאות העדפה מתקנת
צילום: רויטרס

בית המשפט העליון של ארצות הברית ביטל היום (חמישי) את ההעדפה המתקנת בשיקולי הקבלה לאוניברסיטאות. על פי ההחלטה, לא ניתן לתת משקל למוצאו הגזעי או האתני של מועמד בעת החלטה על קבלה ללימודים. בהחלטה ההיסטורית הפך בית המשפט, הנשלט בידי רוב שמרני, מדיניות בת עשרות שנים שנועדה לתקן עיוותים שפגעו בסיכוייהם של אמריקנים שחורים ובני קיבוצות מיעוט אחרות להתקבל למוסדות השכלה גבוהה. 

הנושא הגיע לבית המשפט העליון בעקבות ערעורים של מועמדים ללימודים באוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת צפון קרוליינה, שטענו כי לא התקבלו בשל העדפה לסטודנטים ממוצא גזעי אחר על פניהם. ההחלטה התקבלה ברוב של שישה שופטים מול שלושה, כאשר כל השופטים השמרנים הצביעו בעדה ושלושת השופטים הליברליים הצביעו נגדה. 

מפגינים בעד החלטת בית המשפט בוושינגטון, היום

נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה הגיב להחלטת בית המשפט ואמר כי "העדפה מתקנת מעולם לא סיפקה מענה מושלם למרוץ אחר חברה צודקת יותר. אך עבור דורות שלמים של סטודנטים הודרו באופן שיטתי מהמוסדות החשובה באמריקה, היא סיפקה לנו הזדמנות להראות שאנחנו יותר מראויים למושב בשולחן. לאור החלטת בית המשפט העליון - זה הזמן להכפיל את מאמצינו". 

רעייתו של אובמה, מישל, חלקה גם היא את אכזבתה עם עוקביה בטוויטר: "לבי נשבר עבור הצעירים שם בחוץ שתוהים מה צופן להם העתיד".

 

הפופולריים