"סכין בגב": בית משפט בברזיל קבע כי הנשיא לשעבר בולסונארו יורחק מהחיים הפוליטיים עד 2030

ברזיל: הנשיא לשעבר בולסונארו יורחק מהפוליטיקה עד 2030
בית הדין העליון לענייני בחירות במדינה פסק כי בולסונארו לא יוכל להתמודד לתפקידים ציבוריים למשך שבע שנים. זאת, לאחר שזרע ספקות בנוגע לחוקיות הבחירות שבהן זכה יריבו דה סילבה בשנה שעברה וגרם למהומות שהגיעו עד ניסיון הפיכה. הנשיא לשעבר: "זה לא הסוף לפוליטיקה ימנית בברזיל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ברזיל לשעבר ז'איר בולסונארו בולסונרו
צילום: אי-פי

בית הדין העליון של ברזיל לענייני בחירות הצביע היום (שישי) להרחיק את הנשיא לשעבר בולסונרו מתפקידים ציבוריים עד שנת 2030. זאת, בשל שימוש לרעה בסמכויותיו אחרי שפיזר ספקות לא מבוססים לגבי מערכות ההצבעה האלקטרוניות במהלך הבחירות במדינה בשנה שעברה. ההחלטה הגיעה בעקבות המהומות שבהן תומכיו של הנשיא לשעבר ניסו לבצע הפיכה ולבטל את תוצאות הבחירות מוקדם יותר השנה. המהומות תודלקו על ידי הנשיא, שטען לזיופים בבחירות שבהן ניצח יריבו לולה דה סילבה, הנשיא הנוכחי. 

החלטת בית הדין מונעת מבולסונארו מלהתמודד למשרות ציבוריות בשבע השנים הקרובות ובכך מגבילה מאוד את עתידו הפוליטי ומפחיתה משמעותית את סיכוייו לשוב לשלטון. הוא לא יוכל להתמודד בבחירות לרשויות המקומיות בשנה הבאה ובשנת 2028, וכמובן גם בבחירות הכלליות ב-2026. 

"ההחלטה הזאת תגמור את סיכוייו של בולסונארו להיות שוב נשיא, והוא יודע זאת", אמר קרלוס מלו, פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת אינפסר בסאו פאולו. "לאחר מכן, הוא ינסה להישאר מחוץ לכלא, להביא לבחירתם של כמה מבעלי בריתו כדי לשמר את הונו הפוליטי, אך זה מאוד לא סביר שהוא אי פעם ישוב לנשיאות", הוסיף. 

בשיחה עם כתבים הגיב בולסונארו להחלטה ברוח לוחמנית: "זהו אי צדק כלפיי, אלוהים שבשמיים!", אמר. "הראו לי משהו ממשי שעשיתי נגד הדמוקרטיה. אולי פשעי היה לעשות את הדבר הנכון במשך ארבע שנים", הוסיף. לדבריו, "מדובר בסכין בגב. נמשיך לפעול, זה לא הסוף לפוליטיקה ימנית בברזיל".

הפופולריים