במדינה הגרמנית חלוקים: האם מנהיג ה-AfD הוא נאצי?

במדינה הגרמנית חלוקים: האם מנהיג ה-AfD הוא נאצי?
פרקליטות מדינת הסן שבגרמניה החליטה שניתן לכנות את ביורן הוקה, ממנהיגי מפלגת הימין הקיצוני "נאצי", זאת לאחר שהמשטרה פתחה בהליכים נגד אדם שהחזיק כרזה שמכנה את המנהיג כך. האם בית המשפט הגרמני יסכים עם המהלך החריג?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביורן הוקה, מנהיג מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה"
ביורן הוקה, מנהיג מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" צילום: אי-פי

הפרקליטות בפרנקפורט פרסמה את עמדתה שאומרת כי ניתן לכנות את מנהיג ה-AfD בתורינגיה, ביורן הוקה, בתואר "נאצי". עמדה זו מגיעה בעקבות הליכים שפתחה המשטרה נגד אחד מאנשי אגודת "נרדפי המשטר הנאצי" שהחזיק כרזה עם הכתובת "Björn Höcke is a Nazi".

על פי חוות הדעת של הפרקליטות, המפגין לא צריך לשאת בהשלכות פליליות או משפטיות, כיוון שאין בכרזה משום הסתה או לשון הרע. בהסבר לעמדתה, הפרקליטות ציינה כי המנהיג הימני-קיצוני ״מאמץ בגלוי הצהרות פשיסטיות, גזעניות, אנטישמיות והיסטוריות שהיו בשימוש הנציונל-סוציאליזם הגרמני".

ביורן הוקה, מנהיג מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" (צילום: אי-פי)

אגודת "נרדפי המשטר הנאצי" ביקשה מהפרקליטות ומהמשטרה במדינת הסן לוודא שמאבקם נגד הפשיזם לא יוגבל עוד. "מחאה נגד ה-AfD, מפלגה גזענית גלויה, היא לא רק זכות דמוקרטית, אלא גם 'חובה דמוקרטית' עבורנו. הדבר קשור לשורשי הארגון הזה, שהוקם על ידי ניצולי הטרור הנאצי״. הסביר הורסט קוך-פנזנר, דובר האגודה.

בית משפט בגרמניה דחה לאחרונה תביעת לשון הרע שהגיש ביורן הוקה מנהיג ״אלטרנטיבה לגרמניה" בתורינגיה, כנגד אדם שכינה אותו בפומבי ״פאשיסט״, לאחר שהגיע למסקנה כי לא היה בביטוי משום הוצאת לשון הרע - משמע ניתן לומר שהוקה הוא פאשיסט. 

אם בית המשפט יקבל את חוות הדעת של הפרקליטות בפרנקפורט, ניתן להוסיף להוקה, לצד התואר "פאשיסט" גם את התואר "נאצי", אבל יש להניח שביורן הוקה יאתגר את חוות הדעת הזו בעתירה לבתי המשפט - שייאלצו להכריע בסוגיה.

הפופולריים