הולך אדם דועך: האיש שעורר משבר בין גיאורגיה לאוקראינה

הולך אדם דועך: האיש שעורר משבר בין גיאורגיה לאוקראינה
מיכאיל סאקשווילי, נשיא גיאורגיה לשעבר הכלוא בטביליסי, מאשים את השלטון הנוכחי בניסיון להביא למותו. מי שהתגייס לטובת סאקשווילי, המחזיק באזרחות אוקראינית, הוא ולדימיר זלנסקי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא גאורגיה לשעבר מיכאיל סאקשווילי
צילום: מסך

משבר חריף פרץ השבוע בין גאורגיה לאוקראינה בגלל גורלו של אדם אחד – נשיא גיאורגיה לשעבר מיכאיל סאקשוולי. סאקשווילי בן ה-55 עצור בגיאורגיה בגין עבירות שחיתות ומשפטו מתנהל בימים אלו. עם מעצרו לפני כשנה וחצי שקל סאקשווילי המחזיק גם באזרחות אוקראינית כ-120 קילוגרם. אולם בהופעותיו האחרונות מבין המשפט נראה שמצבו מדרדר במהירות והוא נראה במצב קיצוני של תת תזונה.

לטענת סאקשווילי השלטון הגיאוגרי הנוכחי עשה יד אחת עם הקרמלין על מנת להביא למותו של מי שכיהן כנשיא גיאורגיה בין 2004 ל-2013. סאקשווילי היה גם הרוח החיה מאחורי האירועים שהובילו למלחמת הבזק בין ארצו לרוסיה ב-2008 והוא נחשב עד היום לשנוא נפשו של הקרמלין.

לאחר שעזב את גיאורגיה נענה סאקשווילי להצעתו של נשיא אוקראינה דאז פטרו פורושנקו לקבל על עצמו אזרחות אוקראינית ולהתמנות למושל מחוז אודסה. בתפקיד זה כיהן סאקשווילי קצת יותר משנה – במהלכה הכריז על עצמו כלוחם בשחיתות וצבר לעצמו אויבים רבי עוצמה בקרב עשירי המדינה לצד תומכים רבים. בשלב מסוים הוא אפילו שקל להתמודד עם נשיאות אוקראינה אך חזר לגאורגיה באוקטובר 2021 ונעצר בגין עבירות שחיתות מהתקופה בה כיהן כנשיא. 

סאקשווילי - לפני ואחרי

כעת כשסאקשווילי נאבק על חייו בכלא הגיאורגי התגייס לצידו נשיא אוקראינה  ולדימיר זלנסקי. בצעד חריג המליץ השבוע זלנסקי לשגריר גיאורגיה באוקראינה לעזוב את קייב והביע תמיכה בתיאוריה של סאקשווילי לפיה הממשל הגיאורגי פועל להביא למותו. אחת ההערכות היא שההתערבות של זלנסקי למען סאקשווילי נובעת מהרצון של נשיא אוקראינה לזכות בקולות תומכיו האוקראינים של סאקשווילי בבחירות הצפויות לנשיאות אוקראינה במרץ 2024.

בטביליסי כינו את הצעד של זלנסקי "לא ידידותי" וציינו כי: "סאקשווילי זוכה לטיפול רפואי הכי טוב בקליניקה הטובה בגיאורגיה". בשלב זה כל הצדדים המעורבים בסיפור מתבצרים בעמדתם והשאלה היחידה שעומדת כעת על הפרק היא האם סאקשווילי יחלץ מהפרשה הזאת בחיים?  

הפופולריים