"התנהלות מינית בלתי הולמת": המשבר שמביך את ממשלת בריטניה

"התנהלות מינית בלתי הולמת": עוד מבוכה לממשלת בריטניה
כאב ראש נוסף לרישי סונאק: ועדת האתיקה של הפרלמנט הבריטי פרסמה מסקנות חמורות נגד חבר הפרלמנט כריס פינצ'ר ויחסו כלפי נשים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חבר הפרלמנט כריס פינצ'ר
צילום: מסך

"התנהלות מינית לא הולמת": ועדת-האתיקה של הפרלמנט הבריטי פרסמה ה את דו"ח הבדיקה בעניינו של חבר-הפרלמנט כריס פינצר, מי שהיה סגן-המצליף הראשי במשך כשנה וחצי תחת ראשת הממשלה תרזה מיי בשנים 2018-2019; ושוב למשך כמה חודשים ב-2022 תחת רה"מ בוריס ג'ונסון. פינצר נאלץ להתפטר ביוני אשתקד, לאחר שנחשפו האשמות לפיהן תקף אורחים במועדון החברים הסגור "קרלטון" בלונדון.

הדו"ח מצא את פינצ'ר כפי שהשתמש לרעה בעמדת-הכוח שלו. היבט אחד בהתנהגותו של פינצ'ר תואר בידי הוועדה כ"חמור במיוחד. "התנהלות מינית לא-הולמת מסוג זה, מצד חבר-מכהן בכיר בבית במצב שכזה, גם מערבת שימוש רעה בעמדת הכוח. מר פינצר היה סגן-המצליף הראשי של הממשלה באותה העת, ולכן בעמדה עם כוח וסמכויות משמעותית. השאלה האם מר פינצ'ר התכוון לנצל לרעה את עמדת-הכוח הזאת אינה רלוונטית. אובייקטיבית – הוא ניצל". הדו"ח מצב כי פינצ'ר חפן את המתלוננת נגדו במועדון קרלטון; וכי זה היה מעשה "לא-רצוי, לא-ראוי, ומרגיז​.

ועדת האתיקה המליצה להשעות את פינצר מבית-הנבחרים למשך שמונה חודשים בשל התנהגות "מבישה ומאוד לא-ראויה".  המשמעות היא כפי הנראה בחירות-ביניים במושב של פינצ'ר, שנבחר בבחירות הכלליות כאיש המפלגה השמרנית. מדובר ב"כאב ראש" של ממש עבור הממשלה הנוכחית – והעומד בראשה רישי סונאק – לאחר שכבר מתוכננות בחירות-ביניים בשלושה מושבים "שמרניים", של ראש הממשלה לשעבר ג'ונסון ושניים מתומכיו.

אגב ג'ונסון; פינצ'ר במידה רבה היה "הקש ששבר את גב הגמל" והביא למפלתו של ג'ונסון. לאחר שנחשף שג'ונסון היה מודע להאשמות נגד פינצ'ר ולא עשה די במענה להם. שורת שרים, בהובלת שר-האוצר דאז סונאק, התפטרו והראו לג'ונסון החבול מפרשת המסיבות, את הדלת החוצה. 

בהנהגת מפלגת העבודה הבריטית קראו לפינצ'ר להתפטר.

הפופולריים